"Program nakupování dluhopisů odstraňuje tržní disciplínu, ale nenahrazuje ji žádnou politickou disciplínou," uvedli "moudří". Připojili se tak k širšímu německému odporu proti těmto nákupům, který vychází zejména z Bundesbanky. ECB dnes přitom zintenzivnila své intervence na trhu dluhopisů razantními nákupy italských obligací poté, co jejich výnos překročil klíčovou sedmiprocentní hranici.
V případě, že záchranný fond EFSF s jeho nynější kapacitou 440 miliard eur (11,2 bilionu Kč) nebude stačit k zadržení nákazy dluhovou krizí, doporučují poradci, aby eurozóna přijala "pakt o umoření dluhů". V jeho rámci by vznikl společný fond, kam by členské země převedly své dluhy překračující hranici 60 procent hrubého domácího produktu a napříště by výši státního dluhu legislativně omezily na této hranicí.
Dluhy převedené do fondu by pak členské země splácely 20-25 let. Poradci předpokládají že během několika let by byly ve fondu dlužní závazky v hodnotě 2,3 bilionu eur.
Německá kancléřka Angela Merkelová k návrhu uvedla, že by narážel na některé ústavní překážky a vyžadoval by změnu evropských smluv. Návrh by tak "prakticky nebylo možné realizovat", řekla Merkelová podle agentury Reuters.
Růst největší evropské ekonomiky příští rok podle zprávy poradců zpomalí na 0,9 procenta z letošních tří procent. Rada tak předpovídá ještě nižší růst než vláda, která minulý měsíc snížila svůj odhad na jedno procento z předešlých 1,8 procenta.