"Žádná finanční pomoc se nepřipravuje," řekl jeden z činitelů a dodal, že bude na Itálii, aby přesvědčil investory, že splatí, co si půjčila. "Budou prostě muset dokázat, že nynější výnosy nemají opodstatnění.
Záchranný fond eurozóny EFSF bude moci poskytovat preventivní úvěrové linky zemím, jimž hrozí odstřižení od finančních trhů. Bude to ale až poté, co ministři financí eurozóny schválí do konce listopadu technické a právní detaily. EFSF pak bude také moci kupovat státní dluhopisy a používat různé systémy jejich pojištění, které výrazně zvýší jeho finanční kapacitu.
"Moc toho bezprostředně dělat nemůžeme. Je to otázka důvěry (trhů), kterou bude muset Itálie sama znovu vybudovat. Pomoci můžeme jenom ze zámezí," dodal uvedený činitel.
Evropská unie s Mezinárodním měnovým fondem již poskytla záchranné úvěry Řecku, Irsku a Portugalsku, které mají nyní slíbeno celkem téměř 300 miliard eur. Itálie je ale třetí největší ekonomikou eurozóny s dluhem 120 procent ročního výkonu ekonomiky a jen v příštích 12 měsících bude muset splatit dluhopisy v hodnotě 326 miliard eur. To je příliš hodně na to, aby na to EFSF stačil.
Italské dluhopisy dnes na trhu skupovala Evropská centrální banka, výnos desetiletých dluhopisů ale srazila jen na 7,25 procenta z maxima 7,5 procenta. Řecko, Irsko a Portugalsko požádaly o pomoc poté, co výnosy jejich dluhopisů překročily sedm procent. Jeden z činitelů vyjádřil naději, že ECB bude zatím Itálii podporovat, protože jiná alternativa není.