USA budou vyšetřovat dovoz solárních panelů z Číny

10.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Washington/Peking 10. listopadu (ČTK) - Americké ministerstvo obchodu začne vyšetřovat stížnost domácích výrobců solárních panelů proti čínským producentům a jejich levnému vývozu podporovanému údajně nelegálními vládními subvencemi. Nový obchodní spor mezi oběma ekonomickými mocnostmi může vést k uvalení vysokých dovozních cel na čínské panely, proti tomu se ale staví jiná část amerického solárního průmyslu. Čína dnes reagovala na středeční oznámení Washingtonu se znepokojením.

Ministerstvo oznámilo, že přijalo petici firmy SolarWorld Industries a dalších šesti domácích výrobců fotovoltaických panelů. Ti požadují uvalit na panely z Číny dodatečná cla, která by vyrovnala čínské vládní subvence, kam stěžovatelé počítají daňové úlevy, levné suroviny, půdu, energii a vodu a úvěrovou a exportní podporu. Podle ministerstva se hodnota dovozu solárních panelů z Číny loni zvýšila na 1,5 miliardy dolarů (28,3 miliardy Kč) z 640 milionů dolarů v roce 2009.

Proti zásahu, který by v USA zdražil solární energii, se ostře staví američtí provozovatelé fotovoltaických elektráren, kteří chtějí s pomocí levných panelů zvyšovat produkci. Dopad předpokládaného vládního kroku na toto odvětví je cítit už nyní a největší čínský developer solárních elektráren tento týden v obavách z uvalení vysokých cel odložil realizaci svých projektů v Kalifornii, New Jersey a Texasu. Podle Koalice pro dostupnou solární energii, která sdružuje 25 firem, ohrozí uvalení cel v USA 100.000 pracovních míst.

Vláda prezidenta Baracka Obamy začíná své vyšetřování v době, kdy je pod tlakem Kongresu, který vyšetřuje podezřelé praktiky kolem jejích štědrých dotací domácím výrobcům panelů a dalších zařízení pro obnovitelnou energii. Vrcholem ledovce je skandál kolem firmy Solyndra, která dostala od vlády 535 milionů dolarů a letos vyhlásila bankrot. Krachují i další mohutně subvencovaní američtí výrobci a svůj neúspěch zdůvodňují levnou konkurencí z Číny.

Čínské ministerstvo obchodu dnes vyjádřilo nad vyšetřováním Washingtonu "velké znepokojení" a na své webové stránce uvedlo, že jeho výsledek by mohl ohrozit spolupráci obou zemí v energetice. Peking si vyhrazuje právo přijmout odpovídající opatření v rámci pravidel Světové obchodní organizace (WTO), uvedl mluvčí ministerstva Šen Tan-jang.

Konečné slovo ohledně zásahu proti čínskému dovozu bude mít politicky obsazená Komise pro mezinárodní obchod. Ta by měla nejdříve příští měsíc rozhodnout, zda je dostatek podkladů pro vyšetřování a počátkem příštího roku ministerstvo obchodu vydá předběžné rozhodnutí.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK