Reuters s odvoláním na zdroje z Evropské unie napsal, že francouzští a němečtí činitelé diskutují o dvourychlostní Evropě. Ta by se skládala z jádra v podobě menšího počtu zemí měnové unie, kolem nějž by byl vnější kruh volněji sdružených zemí. "Německá vláda rozhodně žádné takové plány nesleduje. Naopak, naše politika se zaměřuje na stabilizaci eurozóny v její celistvosti," řekl mluvčí.
Diskuse mezi vládními činiteli na téma dvourychlostní Evropy jsou podle zdrojů zatím jen teoretické a zaměřují se na ochranu eurozóny před úplným rozpadem tím, že by se nastolila užší společná politika. Tu by ale někteří dosavadní členové měnové unie nemohli nebo nebyli schopni přijmout.
Proti rozdělení EU se ve středu důrazně vyslovil šéf Evropské komise José Manuel Barroso, který dokonce argumentoval hrozbou, kterou by takový vývoj znamenal pro mír v Evropě. "Nemůže být mír a prosperita na severu nebo západě Evropy, pokud nebude mír a prosperita i na jihu a východě," řekl Barroso v projevu v Berlíně.
Zprávy o rozpadu eurozóny jsou důsledkem prohlubování dluhové krize, která až donedávna zasahovala menší okrajové země jako Řecko, Irsko a Portugalsko. V poslední době se však pozornost zaměřila na Itálii, kde ve středu vystoupil výnos dlouhodobých vládních dluhopisů nad kritickou hranici sedmi procent, nad níž byly v minulosti zadlužené země nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc.
Itálie je přitom natolik velká ekonomika s tak vysokým dluhem, že EU by k její záchraně před platební neschopností už zřejmě neměla dost prostředků. Nad vodou zatím Itálii drží Evropská centrální banka svými nákupy italských dluhopisů na trhu. Jeden z činitelů eurozóny ve středu uvedl, že blok žádné plány na záchranu Itálie nemá.