Ministerstvo financí snadno prodalo poukázky v celkové sumě pěti miliard eur (127,5 miliardy Kč) a poptávka po nich dvojnásobně překročila nabídku. Výnos emise vzrostl na 6,087 procenta, nejvýše od září 1997, ve srovnání s výnosem 3,57 procenta dosaženým v říjnové aukci stejných dluhopisů. Analytici nicméně podle agentury AP čekali nárůst výnosu k sedmi procentům.
Úspěšný prodej nových dluhopisů ve spojení s nadějemi na brzké ustavení přechodné vlády snížily dopoledne výnos desetiletých dluhopisů pod kritickou hranici sedmi procent. Ve středu italské dluhopisy tuto hranici překonaly poprvé od zavedení eura a výnos se dostal až na 7,5 procenta. Způsobil to strach z toho, že politická krize zhorší fiskální situaci země a Itálie upadne do platební neschopnosti.
Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny a její dluh v poměru asi 120 procent hrubého domácího produktu je z absolutního hlediska třetí nejvyšší na světě. Evropské unii by k její záchraně před platební neschopností zřejmě nestačily prostředky.
Jeden z činitelů eurozóny ve středu uvedl, že blok žádné plány na záchranu Itálie nemá a že Řím si musí znovu vydobýt důvěru trhů. Italský prezident Giorgio Napolitono slíbil, že do víkendu parament schválí balík reforem, což uvolní cestu pro odchod premiéra Silvia Berlusconiho a nástupu nové vlády.