Úřad neprodloužil povolení pro stavby v areálu Dolu Frenštát

10.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Frenštát pod Radhoštěm (Novojičínsko) 10. listopadu (ČTK) - Stavební úřad ve Frenštátě pod Radhoštěm zamítl žádost těžební firmy OKD o prodloužení povolení pro desítky staveb v areálu Dolu Frenštát. Bude pokračovat řízení o odstranění staveb. ČTK to řekla vedoucí odboru výstavby a územního plánování Marie Chromčáková. Rozhodnutí ještě nenabylo právní moci, OKD má lhůtu na odvolání.

"Společnost OKD dnes obdržela rozhodnutí stavebního úřadu ve Frenštátě pod Radhoštěm a připravuje relevantní právní kroky. Do ukončení správního řízení se k tématu nebudeme podrobněji vyjadřovat," sdělil mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Řízení se týká například strojoven, kompresoroven, šaten, umýváren i ubytoven, ale také těžních věží. Všechny stavby byly zkolaudovány pouze na dočasnou dobu, ta uplynula a povolení skončilo. Řízení o odstranění staveb začalo v únoru a společnost OKD, která je vlastníkem, pak požádala o prodloužení jejich povolení.

"Řízení o odstranění staveb bylo přerušeno a bylo zahájeno řízení o prodloužení doby trvání těchto staveb. Na základě podrobného prostudování všech dokladů a vyhodnocení spisové dokumentace bylo nyní vydáno zamítavé rozhodnutí," řekla Chromčáková.

Až nabude rozhodnutí právní platnosti, bude pokračovat řízení o odstranění staveb. "Výsledek by teoreticky mělo být odstranění staveb, této skutečnosti to nasvědčuje, ale výsledek toho rozhodnutí bych opravdu nepředjímala," řekla Chromčáková. Ještě podle ní nějakou dobu potrvá, než řízení skončí.

"Stavební úřad, jakožto nezávislý státní orgán, opět potvrdil, že dočasné stavby stojí v areálu dolu bez řádného povolení a měly by být odstraněny. Tedy, že zákony platí stejně pro všechny," komentoval rozhodnutí starosta obce Trojanovice Jiří Novotný.

Důl Frenštát v Beskydech existuje od 80. let minulého století, ale uhlí se v něm nikdy netěžilo. Teď je zakonzervovaný. Společnost OKD v září oznámila záměr prozkoumat tam zásoby uhlí a plynu, čímž chce získat informace pro budoucí rozhodování o těžbě. Podle firmy jde o poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě. S těžbou nesouhlasí okolní beskydské obce, které se bojí toho, že těžba uhlí nenávratně zničí okolní prostředí a přírodu.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK