Požadavek amerického ministerstva zahraničí by mohl znamenat, že Spojené státy povolení k výstavbě kanadskému podniku nevydají dřív, než bude v USA po prezidentských volbách. Až Kanaďané změní trasu, budou nový návrh znovu zkoumat odborníci na životní prostředí. A to bude podle agentury AP zřejmě trvat více než rok.
Délka ropovodu podle současných plánů činí 2735 kilometrů. Část zařízení má vést přes území, z něhož čerpá vodu osm amerických států. Odmítavé stanovisko úřadů má být oficiálně teprve oznámeno, zdroje z vlády už o něm ale informovaly některá média. Nutnost změnit trasu ropovodu bude znamenat vítězství především pro ochránce životního prostředí.
Podle zdrojů agentury Reuters bude třeba odklonit část trasy v délce 120 až 400 kilometrů. TransCanada po neoficiálních zprávách pohrozila, že bude ropu dodávat jiným kanálem do Asie, kanadští činitelé se ale vyjadřovali s velkou dávkou opatrnosti.
"Mohlo by to být součástí jednání s ministrem přírodních zdrojů, který v těchto dnech cestuje po Asii," řekla novinářům mluvčí kanadského premiéra Stephena Harpera Sara MacIntyreová. Jakmile zdroje uvedly, že o odkladu už je prakticky rozhodnuto, úřad kanadského premiéra pouze uvedl, že je tímto krokem zklamán. Doufá prý ale, že TransCanada získá povolení později.