Vývoj za třetí čtvrtletí je v souladu s původní prognózou španělské centrální banky, která už dříve upozornila, že proti druhému čtvrtletí se růst hospodářství zastaví. Meziroční růst je o trochu lepší, původně totiž centrální banka čekala zpomalení až na 0,7 procenta.
Ekonomiku teď hodně brzdí úsporná opatření, která vláda zavádí, aby dostala rozpočtový deficit na hodnoty, které jsou v povolených limitech. Státní pokladna se ale potýká i s poklesem daňových příjmů, za což může celkově špatný stav španělské ekonomiky. Pro ni charakteristická chronická nezaměstnanost, která přesahuje 20 procent a je nejvyšší z celé Evropské unie.
Španělsko si na letošní rok dalo cíl snížit deficit veřejných financí na šest procent HDP, očekává se ale, že tento cíl nesplní. Všech 17 autonomních oblastí, které tvoří Španělské království, má totiž problémy s dostatečným snižováním výdajů.
I když se investoři v posledních měsících zaměřují více na Itálii než na Španělsko, obchodníci na dluhopisových trzích situaci ve Španělsku pozorně sledují dál. Předpokládá se totiž, že po všeobecných volbách, které jsou plánovány na 20. listopadu, se zřejmě ve Španělsku změní vláda.
Evropská komise ve čtvrtek drasticky snížila odhad růstu ekonomiky eurozóny na příští rok na 0,5 procenta, zatímco dosud počítala s růstem o 1,8 procenta. Komisař EU pro hospodářské a měnové záležitosti Olli Rehn přitom varoval, že eurozóně hrozí nová recese.