Dow Jonesův index v závěru newyorského obchodování vzrostl o 2,19 procenta na 12.153,68 bodu. Širší index S&P 500 posílil o 1,95 procenta na 1263,8 bodu a index trhu Nasdaq stoupl o 2,04 procenta na 2678,75 bodu. Za celý týden Dow Jones získal 1,4 procenta, Nasdaq však mírně klesl.
Trh dnes povzbudily zprávy z Itálie, kde Senát schválil balík reformních zákonů. V sobotu by jej měla odhlasovat i sněmovna a poté by měl premiér Silvio Berlusconi podat demisi a umožnit vytvoření vlády národní jednoty. Zklidnila se i situace v Řecku, kde složila přísahu nová vláda pod vedením ekonoma Lukase Papadimose.
Investoři ale zůstávají opatrní, protože situace v eurozóně je stále nanejvýš nejistá. "Akcie jsou vláčeny zprávami z Evropy, kde se pravidelně střídají velmi negativní a velmi pozitivní titulky. Není tu nic konzistentního, a na trhu tak přetrvává hodně skepse. Špatným zprávám v žádném případě není konec," řekl agentuře Reuters Tim Ghriskey z investiční společnosti Solaris Asset Management.
Nejvíce rostly akcie finančního sektoru, který je nejvíce ohrožen dopady dluhové krize. Akcie Bank of America posílily o více než čtyři procenta, JPMorgan Chase & Co získala téměř tři procenta.
Akcie podpořily i příznivé dílčí údaje z domácí ekonomiky. Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se začátkem listopadu podle ankety Michiganské univerzity a Reuters vyšplhala na pětiměsíční maximum.
Euro dnes díky pokroku v Itálii a Řecku výrazně posílilo vůči americkému dolaru. Evropská měna však kvůli nejistotě a přetrvávajícím problémům v eurozóně zůstává náchylná k poklesu.
Euro vůči dolaru stouplo ke konci newyorského obchodování o 1,1 procenta na 1,3760 USD a vymanilo se ze čtvrtečního měsíčního minima 1,3484 USD. Za celý týden však oslabilo o 0,5 procenta. Dolar vůči japonskému jenu klesl o 0,5 procenta na 77,23 JPY a předtím sestoupil až na 77,05 JPY, nejnižší úroveň od japonské intervence na devizovém trhu v závěru října.