Obama a jeho čínský protějšek Chu Ťin-tchao přednesli naprosto odlišné názory na to, jak světovou ekonomiku nejlépe podpořit. Zatímco Obama hrozí dalšími odvetnými kroky, dokud prý Čína nebude hrát podle pravidel, čínský prezident Obamovi řekl, že Čína by jako dynamicky rostoucí ekonomika měla mít i možnost do formování obchodních pravidel více mluvit.
Obama první den summitu nastínil plán na vytvoření zóny volného obchodu, kam by patřila celá pacifická oblast. Podrobnosti chce mít na stole ještě do roku 2012 a během příštího roku plán realizovat.
"Věřím, že to dokážeme," řekl podle agentury AP Obama. Plán zatím počítá s pracovním názvem Trans-pacifické partnerství a navrhovaná zóna volného obchodu by podle prezidenta mohla sloužit jako modelový příklad pro celou tichomořskou oblast i pro další obchodní smlouvy. Obama si od toho slibuje růst amerického exportu, což podle něj přispěje k tvorbě pracovních míst. To je pro něj před volbami zřejmě největší priorita.
Čínský prezident dal však Obamovi najevo, že Čína dává přednost současné architektuře globálního obchodu. To znamená, že Peking nehodlá pasivně přihlížet tomu, jak se Spojené státy snaží rozsáhlý trh v oblasti Asie a Tichomoří za každou cenu otevřít.
Oblast Asie a Tichomoří se v posledních letech rozvíjí velmi dynamicky. V době, kdy globální ekonomika slábne, je tento region o to lukrativnější a své obchodní zájmy v této oblasti mají jak Spojené státy, tak Čína. Mezi oběma zeměmi tak narůstá rivalita nejen z těchto důvodů.
Organizace APEC vznikla v roce 1989 jako fórum pro aktivizaci obchodní a ekonomické spolupráce asijských a tichomořských států. Sídlí v Singapuru a jejími členy jsou země po obou stranách Tichého oceánu. Vedle Spojených států a Číny je to například Mexiko, Japonsko, Peru, Chile, Kanada a Jižní Korea. Členy APEC je celkem 21 zemí.