Koruna podle analytiků může ještě oslabit,záleží na dluhové krizi

13.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 13. listopadu (ČTK) - Česká měna může ještě výrazně oslabit, protože nynější pokles jejího kurzu na nejslabší úroveň od července 2010 je způsoben jen evropskou dluhovou krizí. A pouze na jejím dalším vývoji bude záležet další směřování koruny, shodli se analytici oslovení ČTK. Pokles koruny podle nich mírně řeší problémy českých vývozců s poklesem poptávky v eurozóně. Zároveň sice zvyšuje inflaci, ta ale podle ekonomů není zásadním problémem domácí ekonomiky.

"Oslabování koruny nesouvisí s vývojem české ekonomiky, doléhá na něj však strach z dalšího vývoje na finančních trzích. Snažit se dnes předpovědět kurz koruny znamená předpovědět, kdy a jak skončí dluhová krize eurozóny," řekl ČTK analytik Patria Finance David Marek. Pokud se podle něj podaří nalézt způsob, jak dluhovou krizi zmírnit a ukončit, může se kurz koruny vrátit mezi 24 a 25 Kč za euro. V opačném případě je možné spekulovat o hranicích 28, 29 nebo 30 Kč/EUR, doplnil Marek.

V krátkém období do konce roku lze podle analytika Raiffeisenbank Michala Brožky počítat s vysokou proměnlivostí kurzu koruny. Nyní převažují špatné zprávy, které zhoršují výhled ekonomiky eurozóny i ČR, a koruna tak oslabuje. Pokud se politikům či Evropské centrální bance nepodaří finanční trhy zklidnit, kurz tuzemské měny může podle Brožky snadno překonat hranici 26 Kč/EUR. Po odeznění paniky by se koruna měla vrátit k posilování, které však vzhledem k očekávané recesi v eurozóně může být pozvolnější, než se před několika měsíci očekávalo, dodal Brožka.

Investoři se nyní koruny a dalších středoevropských měn zbavují. Jakmile byla v minulém týdnu proražena technická bariéra kolem 25,37 Kč/EUR, oslabila česká měna rychle kvůli automatickým obchodům ke 25,50 Kč za euro. Analytik Next Finance Vladimír Pikora od srpna varuje, že bude tato hladina překonána. "Čím pravděpodobnější bude bankrot jihu Evropy a rozpad eurozóny, tím víc bude koruna tlačena ke slabším hodnotám," podotkl.

Výhodou slabší koruny je podle Marka to, že zvyšuje konkurenceschopnost vývozu a alespoň částečně zmírňuje ochlazení poptávky v eurozóně. Se slabší korunou ovšem zároveň nastupuje riziko inflace prostřednictvím rostoucích dovozních cen. Nicméně za současné situace není nutné se inflačního rizika prozatím obávat, dodal Marek.

Současný kurz koruny vytváří dobrou příležitost pro exportéry k dlouhodobému zajištění, doplnil analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Oslabení koruny také podle něj zřejmě již mírně zvedá inflaci, z hlediska celoročního průměru ale není změna inflace podstatná. Podstatné je prý to, že ekonomické subjekty nemění dlouhodobý výhled pro kurz koruny k euru. Teprve taková změna by mohla vést k vyšším inflačním očekáváním, uvedl Sobíšek.

Koruna v pátek přerušila předchozí výrazné poklesy a stagnovala kolem úrovně 25,70 Kč/EUR.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK