Vůdci APEC: volný obchod je klíčový pro ozdravění ekonomiky

14.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Honolulu 14. listopadu (ČTK) - Další uvolňování obchodu je klíčové pro globální ozdravění ekonomiky, shodli se vůdci členských států Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) na závěr svého víkendového summitu v Honolulu. Zavázali se oživit své národní ekonomiky a uvolnit obchodní bariéry, aby se tak zaštítili proti dopadům evropské dluhové krize. Americký prezident Barack Obama na tiskové konferenci na závěr summitu řekl, že svět je jednotný proti jadernému Íránu, a ohlásil konzultace s Čínou a Ruskem.

Jak řekl, Peking a Moskva sdílejí cíl Spojených států zajistit, aby Írán přes svůj jaderný program nedospěl k výrobě jaderných zbraní.že Washington bude s oběma těmito státy v nejbližší době konzultovat, jak lze tohoto cíle dosáhnout a jak zvýšit nátlak na Teherán.

"V příštích několika týdnech povedeme s nimi (Čínou a Ruskem) důkladné konzultace ohledně toho, jaké možnosti v dané souvislosti máme," citovala agentura Reuters Obamovo prohlášení po skončení summitu APEC, kde se sešel s vůdci Číny a Ruska. Obě země však rezolutně odmítají uvalení nových sankcí na Teherán.

Obama řekl, že dává výrazně přednost vyřešení otázky íránského jaderného programu diplomatickou cestou, že však "neshazuje ze stolu žádnou možnost".

V závěrečném prohlášení účastníci summitu APEC uvádějí, že asijsko-tichomořský region je nyní v přední linii globálního růstu. Setkání v době nejistoty pro globální ekonomiku posílilo jejich přání spolupracovat, uvedli.

Obama na summitu představil nástin plánu na vytvoření zóny volného obchodu pod americkým vedením. Podrobnosti takzvaného Transpacifického partnerství (TPP) by měly být dopracovány příští rok, kdy by měl být také plán uskutečněn.

Obama si od něj slibuje růst amerického exportu, což podle něj přispěje k tvorbě pracovních míst, a to je pro amerického prezidenta před volbami největší priorita.

O připravované smlouvě o TPP a jejích hlavních článcích už začaly jednat USA, Austrálie, Brunej, Chile, Malajsie, Nový Zéland, Peru, Singapur a Vietnam. Zájem o vstup do budoucího partnerství projevilo Japonsko, v neděli ho následovaly Kanada a Mexiko.

tw

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK