"Jsem velmi šťastný, že členské státy vyřešily problém, které blokovaly program pomoci chudým pro 2012 a 2013," řekl eurokomisař Dacian Ciolos. Komise nyní připraví všechny nezbytné změny tak, aby bylo možné v programu normálně pokračovat i v příštích letech.
Pokud by se dohodla nenašla, pak by se program musel zredukovat na 113,5 milionu eur na místo plánovaných 500 milionů eur.
Program kritizovaly ČR, Německo, Británie, Švédsko, Dánsko a Nizozemsko, které dohromady tvořily dostatečnou menšinu, jež mohla navýšení peněz na 500 miliard eur zablokovat. Česku vadilo, že by věci spadající pod sociální oblast měly být financovány ze společné zemědělské politiky.
Program funguje od konce 80. let. Rozdělované potraviny se dřív získávaly hlavně z intervenčních nákupů, při kterých jsou v rámci společné zemědělské politiky od farmářů vykupovány jejich produkty za pevně stanovené ceny. Jejich množství se ovšem v poslední době razantně zmenšilo, takže je potřeba na trzích potraviny dokupovat, jenže to podle některých kritiků nabourává trh.
Problém je třeba podle Česka i s tím, že v každé zemi je různě nastaveno to, kdo je považován za chudého. Zatímco v ČR se to v tomto případě v podstatě vztahuje jen na bezdomovce, v jiných státech je to výrazně odlišné. Program využívá kolem 18 milionů nejchudších v EU. Jenže zatímco například Francie a Itálie z něj čerpají kolem 70 až 100 milionů eur, tak v případě Česka se jedná spíše o desítky tisíc.