Objem intervencí ECB byl minulý týden výrazně pod odhady analytiků, které ovlivnily zprávy o silné přítomnosti ECB na italském trhu. Podle průzkumu agentury Reuters se čekaly intervence za zhruba deset miliard eur. Od zahájení programu nakupování dluhopisů na trhu již do nich ECB vložila 187 miliard eur.
ECB snížila výdaje na nákupy dluhopisů těsně poté, co v jejím čele stanul Ital Mario Draghi. Na banku přitom vyvíjejí zvýšené tlaky na zesílení intervencí na trhu nejen země eura, ale i Spojené státy, Británie a Rusko, které se obávají negativních dopadů dluhové krize eurozóny na své ekonomiky. Prezident německé Bundesbanky Jens Weidmann dnes prohlásil, že mezinárodní tlak na ECB musí přestat, protože ohrožuje věrohodnost banky.
ECB se nákupem dluhopisů od loňského června snaží zabránit šíření dluhové krize. Loni začala nákupy řeckých dluhopisů a letos po delší přestávce obnovila nákupy na počátku srpna, kdy se zaměřila na italské a španělské obligace.
Cílem nákupů je snížení výnosů dluhopisů, které určují vládní náklady na půjčky. Vysoké úrokové sazby již přinutily Řecko, Irsko a Portugalsko k přijetí zahraniční finanční pomoci.
Výnosy italských vládních dluhopisů minulý týden dál prudce rostly a poprvé od přijetí eura překročily kritickou hranici sedmi procent. Výnos desetiletých dluhopisů se v obavě z vysokého dluhu země a neschopnosti vlády je řešit vzrostl až na 7,5 procenta. Přijetí reformního balíku a odstoupení premiéra Silvia Berlusconiho však srazily výnosy na nynějších asi 6,7 procenta.