Za celý letošní rok banka snížila hodnotu řeckých dluhopisů o téměř 2,1 miliardy korun. Nominálně tuzemská UniCredit Bank drží řecké dluhopisy za 120 milionů eur (2,97 miliardy korun).
Znehodnocení řeckých dluhopisů zhoršilo hospodářské výsledky i dalším velkým bankám. ČSOB za tři čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk kvůli odpisu řeckých dluhopisů o 13 procent na 8,91 miliardy korun. Čistý zisk Komerční banky za letošní tři čtvrtletí klesl meziročně o 29,3 procenta na 7,041 miliardy korun.
ČSOB ve druhém čtvrtletí odepsala řecké dluhopisy za 1,306 miliardy korun a ve třetím čtvrtletí pak za dalších 1,046 miliardy korun. ČSOB drží řecké státní dluhopisy v nominální hodnotě 177 milionů eur. Komerční banka znehodnotila ke konci září řecké dluhopisy za 4,3 miliardy korun, a to na 40 procent jejich původní hodnoty. Česká spořitelna, které čistý zisk stoupl o 15 procent na 9,56 miliardy korun, nevlastní žádné italské, španělské, irské, portugalské ani řecké státní dluhopisy.
Provozní výnosy Unicredit Bank zvýšila meziročně o 3,6 procenta na více než sedm miliard korun. Čisté úrokové výnosy UniCredit Bank se za tři čtvrtletí meziročně zvýšily o 6,2 procenta na 4,8 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí vzrostly o 2,2 procenta na 2,2 miliardy korun. Provozní náklady banky meziročně stouply o téměř 17 procent na 3,4 miliardy korun. Ve vyšších provozních nákladech se podle banky promítají převážně investice banky do rozšiřování pobočkové sítě a investice do inovované nabídky produktů.
Rezervy na ztráty z úvěrů banka meziročně snížila o více než čtvrtinu na 831 milionů korun. Kapitálová přiměřenost banky stoupla na 14,7 procenta.
Celková aktiva banky ke konci září stoupla meziročně o 4,3 procenta na 268,5 miliardy korun. Celkový objem klientských úvěrů se zvýšil o 7,9 procenta téměř 182 miliard korun. Objem klientských vkladů klesl o 3,1 procenta na zhruba 164 miliardy korun.
Italská UniCredit utrpěla ve třetím čtvrtletí kvůli rekordním odpisům historicky vysokou čistou ztrátu 10,6 miliardy eur (273 miliard Kč) a naplánovala výrazné propouštění. Společnost, která tuzemskou UniCredit ovládá, rovněž oznámila plán navýšení kapitálu o 7,5 miliardy eur, jímž by se měla dostat na požadovanou úroveň kapitálové přiměřenosti. Ztráta byla i přes očekávané odpisy překvapením.
"Na plánované expanzi a inovaci produktů se nic nemění. ČR patří mezi země, kde chce skupina UniCredit dále velmi aktivně rozvíjet své obchodní záměry," uvedl k tomu mluvčí tuzemské UniCredit Bank Tomáš Pavlík. To potvrzuje i pondělní prezentace italské UniCredit. V té je uvedeno, že ČR patří vedle Polska, Ruska a Turecka mezi země, na které se chce skupina UniCredit výrazně zaměřit ve svém dalším rozvoji.