"Dopady jsou mizivé, vlastně jsme rádi, že je (ECB) tady. Aspoň můžeme prodávat," poznamenal jeden z obchodníků, jehož citovala agentura Reuters. Naznačil tak, že snaha ECB se zatím míjí účinkem. Každého růstu cen, který se dostaví po intervenci ECB, obchodníci využívají k prodeji. Výnosy tak už od pondělí vytrvale rostou.
Kolem 11:00 se výnos státního dluhopisu se splatností deset let nacházel na 6,94 procenta. Výnos papírů s dvouletou splatností se zvýšil v ještě větším rozsahu a vystoupil na 5,32 procenta.
V pondělí ráno přitom tak dramatickému vývoji ještě nic nenasvědčovalo. Itálie bez problémů prodala dluhopisy se splatností pět let v objemu tří miliard eur (asi 77,2 miliardy Kč). Zaplatila sice vyšší úrok než o měsíc dříve, kdy prodávala papíry se stejnou splatností, průměrný výnos ale dosáhl jen 6,29 procenta proti výnosu 6,4 procenta, který byl v té době na trhu.
Nálada se ale začala kazit už v pondělí. Obchodníci o italské papíry krátce po skončení aukce znovu ztratili zájem a začali je prodávat. Výnos desetiletých dluhopisů tak ještě do večera byl zpět na 6,7 procenta a dnes v růstu pokračoval. Slabý zájem je ale i o dluhopisy dalších zadlužených zemí eurozóny, obchodníci se tudíž přesouvají k dluhopisům německé vlády, kde výnosy klesají.