"Podle mého názoru je to odrazem posedlosti zpochybnit samotný proces utváření ratingových známek a učinit ratingové agentury zodpovědnými za evropskou dluhovou krizi," řekl Madelain. "Ty návrhy nemohou zajistit, aby investoři znovu nabyli důvěru, a nezajistí ani, aby firmy a evropské země znovu získaly přístup na úvěrové trhy," dodal.
Madelain tak reagoval na úterní návrh Evropské komise zpřísnit pravidla fungování ratingových agentur. Komise ale zatím nesáhla k nedávné hrozbě, která by umožnila na přechodnou dobu zakázat vydávání ratingových známek vybraným zemím.
Návrh na zpřísnění dohledu nad ratingovými agenturami předložil komisař EU pro vnitřní trh a služby Michel Barnier. Podle něj bude v odvětví větší konkurence, což si ale nemyslí tři hlavní zástupci odvětví. Těmi jsou vedle agentury Moody's ještě agentury Standard & Poor's a Fitch Ratings. Navrhované změny podle nich naopak povedou k tomu, že investoři budou mít menší výběr.
Přísnější regulaci ratingových agentur si přeje řada evropských politiků. Někteří z nich tvrdí, že loňské snížení ratingu Řecka prodražilo záchranu země. Atény čerpají nouzový úvěr v objemu 110 miliard eur (asi 2,8 bilionu Kč), který jim zajistily ostatní země EU spolu s Mezinárodním měnovým fondem.