"Očekávám, že nejpozději do konce listopadu bychom měli mít náš návrh hotov," řekl úředník. Dodal, že zástupci Řecka budou nyní jednat se soukromými věřiteli nejen v Evropě, ale zřejmě i v zámoří. Transakci v podobě výměny dosavadních řeckých dluhopisů za nové by chtěly Atény sjednat počátkem příštího roku.
Činitel uvedl, že vládní zástupci ještě nejednali s Institutem mezinárodních financí (IIF), který oficiálně reprezentuje přední světové banky. "IIF je jen jednou z protistran," řekl.
Šéf IIF Charles Dallara ve středu v Aténách řekl, že pro velké manévrování není velký prostor. Uvedl, že jeho organizace chce hlavně zajistit, aby dohoda byla pro vlastníky řeckých dluhopisů dobrovolná.
Dohoda se soukromými investory je klíčovým pilířem druhého mezinárodního záchranného plánu pro Řecko. To od loňského května přežívá jen díky penězům z loňského záchranného balíku v objemu 110 miliard eur (2,8 bilionu Kč) od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu. Když se letos ukázalo, že první záchranný plán nebude stačit, sjednala EU nový dvouletý program v hodnotě 130 miliard eur, jehož součástí bude odepsání poloviny soukromých dluhů.
EU se v létě dohodla, že Řecku soukromí věřitelé odpustí 21 procent dluhů, minulý měsíc to však zvýšila na 50 procent. Předpokládá se tak, že banky by měly Řekům odpustit jistinu dluhu nominální hodnotě asi 100 miliard eur z celkového řeckého dluhu 360 miliard eur.
Jednání mezi Aténami a věřiteli se týkají konkrétních podmínek výměny dluhopisů, které určí, zda se řecká dluhová zátěž dohodou vůbec zmírní. Návrh věřitelů podle listu Financial Times požaduje, aby nové dluhopisy měly mnohem vyšší úroky než staré, což by znamenalo, že roční výnosy věřitelů z nich by i přes snížení jistiny na polovinu zůstaly zhruba stejné.
Řecko přitom potřebuje snížit dluh proto, aby se v jeho obsluze dostalo na udržitelnou úroveň. Věřitelé tahají za delší konec provazu, protože jejich příspěvek musí být víceméně dobrovolný, jinak by se celá transakce hodnotila jako vyhlášení řecké insolvence.