Dow Jonesův index uzavřel den posílením o 0,22 procenta na 11.796,16 bodu a proti předešlému pátku oslabil o tři procenta. Širší index Standard & Poor's 500 nepatrně klesl na 1215,65 bodu, za celý týden ztratil 3,5 procenta a vykázal nejhorší výkon od konce září. Ukazatel technologického trhu Nasdaq Composite Index oslabil o 0,6 procenta na 2672,5 bodu s týdenní ztrátou čtyř procent.
Výnosy státních dluhopisů ohrožených zemí eurozóny, které ve čtvrtek prudce vzrostly, dnes z maxim sestoupily a kurz eura zpevnil. Výnos španělských desetiletých dluhopisů po počátečním vzestupu až nad kritickou hranici sedmi procent nakonec klesl pod 6,5 procenta, což posílilo zejména akcie finančního sektoru. Trh ale čeká, jak se situace kolem dluhové krize vyvine a investoři se raději zdržovali větších aktivit.
Vedle zlepšení u evropských dluhopisů akciový trh podpořily údaje z americké ekonomiky. Index předstihových ukazatelů, který signalizuje vývoj ekonomiky v příštích měsících, stoupl v říjnu o 0,9 procenta a jeho výkon překonal odhady analytiků.
Euro na devizovém trhu výrazně posílilo vůči dolaru, ke konci ale část zisků ztratilo. Evropské měně pomohly spekulace, podle nichž by Evropská centrální banka (ECB) mohla půjčit Mezinárodnímu měnovému fondu (MMF) na to, aby měl zdroje na pomoc větším zemím eurozóny ohroženým dluhovou krizí.
Euro vůči dolaru stouplo ke konci obchodování o půl procenta na 1,3525 USD a předtím se vyhouplo až nad 1,36 USD. Za celý týden však ztratilo asi dvě procenta a trj vůči němu zůstává naladěn pesimisticky. Dolar vůči jenu klesl o 0,1 procenta na 76,90 JPY.
hp