Zdroj agentury Reuters uvedl, že do vyšetřování účetních machinací se zapojil speciální útvar tokijské policie. Případem už se zabývá i japonská komise pro cenné papíry a prokuratura. Firma zatím přiznala, že desítky let přes různé účetní podvody kryla vysoké ztráty, zatím ale není jasné, o jak vážný jde problém, ani co to bude znamenat pro budoucnost firmy.
"Slyšel jsem, že se do vyšetřování zapojil útvar pro odhalování organizovaného zločinu," cituje agentura zdroj, který zůstal v anonymitě, protože není oprávněn hovořit s médii. "Takže je jasné, že shromažďují informace," dodal. Zatím se ale podle něj nedá říci, zda byly do machinací ve firmě zapojeny i zločinecké skupiny.
Podobné informace má ale také americký list The New York Times (NYT), který je zpravidla velmi dobře informován. Japonští činitelé podle listu vyšetřují, kam z firemních účtů zmizelo v přepočtu asi 4,9 miliardy dolarů (téměř 92 miliard Kč). Existuje prý podezření, že peníze mohly být použity na platby pro šéfy podsvětí.
"Olympus prováděl platby, které byly několikanásobkem ztrát, které se snažil skrývat. Vyšetřovatelé mají podezření, že velká část dalších peněz šla kriminálním skupinám," napsal NYT s odkazem na interní materiál, který připravili vyšetřovatelé. Úřady chtějí zjistit, zda firma spolupracovala s příslušníky zločineckých gangů a platila jim vysoké částky za pomoc.
Akcie firmy od vypuknutí skandálu ztratily více než 80 procent hodnoty a k jejich propadu přispělo i to, že by mohly být vyřazeny z obchodování. Po přechodném oživení se jejich propad obnovil a na trhu se otevřeně hovoří o tom, zda Olympus tento skandál vůbec přežije.