SP: Firmy se kvůli krizi obávají ztíženého přístupu k úvěrům

20.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 20. listopadu (ČTK) - České podniky se obávají, že následkem dluhové krize v eurozóně mohou mít ztížený přístup k úvěrům a pojistkám. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. Přivítal by proto osvědčené opatření navýšení kapitálu České exportní banky a Exportní garanční a pojišťovací společnosti, které by tak mohly nedostatek peněz tuzemským exportérům z privátních zdrojů kompenzovat.

Podpora exportu do teritorií s větším rizikem přes úvěry a garance je klíčovou záležitostí, souhlasil člen Národní ekonomické rady vlády a bývalý ministr financí Jiří Rusnok. "Dovedl bych si představit i mnohem masivnější podporu v tomto směru, než jsme zatím schopni poskytnout," uvedl. Závislost české ekonomiky na obchodu se zeměmi EU by podle něj měla snížit. Podíl vývozu do EU činí 85 procent na celkovém exportu. ČR by proto podle něj měla hledat pro obchod i jiná teritoria.

Špicar řekl, že vývozci potřebují pro rozšíření exportu do rizikovějších zemí také zabezpečení od institucí, ekonomickou diplomacii. "České podniky potřebují v rizikovějších zemích, kde jde ekonomika s politikou ruku v ruce, zastání od takových institucí jako je CzechTrade nebo česká vyslanectví. Vláda musí přidat. Tandem ministerstvo průmyslu a obchodu a ministerstvo zahraničí musí fungovat lépe než v minulosti," upozornil.

Ředitel sekce měnové politiky a statistiky České národní banky Tomáš Holub míní, že oslabení kurzu koruny z posledních týdnů vývozcům pomáhá, i když pouze omezeně. Zatímco k euru koruna klesla proti první polovině roku o čtyři až pět procent, proti dolaru, se kterým se obchoduje při mimoevropských obchodech, oslabila řádově o deset procent.

Vliv dluhové krize na oslabování koruny se podle něj nepřeceňuje, je totiž důsledkem psychologie trhu. Tu prý utváří to, co se děje v eurozóně, jak se dluhová krize neřeší. "Dlouhodobě si nemyslím, že zde je silný fundamentální důvod, aby koruna vůči euru oslabovala," uvedl. Po pádu americké banky Lehman Brothers trval vliv takovéto psychologie trhu zhruba půl roku a poté se koruna rychle vrátila na svou rovnovážnou hodnotu, poznamenal.

Jak připomněl, oslabení koruny o jedno procento zvyšuje v ročním horizontu inflaci o 0,2 procenta. Na druhou stranu je podle něj kurz koruny jediným proinflačním rizikem. Kurz v letošním roce centrální banka v nové prognóze očekává na 24,50 Kč/EUR. Příští rok ČNB předpokládá posílení měny na 23,10 Kč/EUR a v roce 2013 na 22,50 koruny za euro. V případě vyplnění alternativního scénáře ČNB, podle kterého by ekonomika klesla o 0,4 procenta, by se ovšem pohybovala příští rok kolem 24,20 Kč/EUR a v roce 2013 na 23,90 koruny za euro. Koruna se v pátek obchodovala kolem 25,60 Kč/EUR.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK