"Ceny jsou pořád hodně vysoké. Pokud budou na současných úrovních delší dobu, bude to mít dopady na hospodářské oživení, hlavně v rozvojových zemích," řekla van der Hoevenová na energetické konferenci.
Severomořská ropa Brent se nyní na trhu prodává za zhruba 107 dolarů (asi 2000 Kč) za barel (asi 159 litrů). Nad hranicí 100 dolarů se přitom drží nepřetržitě už od února. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI), jejíž cena byla z logistických důvodů v minulých měsících výrazně nižší, slevu postupně smazává a stojí kolem 97 dolarů.
IEA působí jako poradce v otázkách energetiky pro skupinu průmyslových zemí včetně České republiky. Začátkem listopadu agentura ve své pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou uvedla, že za vysokými cenami ropy je napjatá rovnováha mezi nabídkou a poptávkou.
Evropa kvůli dluhové krizi v současné době balancuje na pokraji recese. Van der Hoevenová zhruba před týdnem řekla, že právě napjatá rovnováha, která mezi nabídkou a poptávkou panuje na globálním trhu, by mohla oživení evropské ekonomiky zastavit.