Partneři od Řecka požadují, aby se tamní politici písemně zavázali, že dohodnuté reformy poběží i v budoucnu bez ohledu na to, kdo bude u vlády. V Řecku se v půlce února uskuteční předčasné volby. Problém je ale s tím, že lídr jedné z klíčových řeckých politických stran se odmítá připojit k tomuto písemnému závazku. Šéf Nové demokracie Antonise Samarase tvrdí, že by měl věřitelům stačit ústní slib, že jeho strana reformy nebude blokovat.
Předseda Evropské komise José Barroso po setkání s novým řeckým premiérem během jeho první návštěvy Bruselu ve funkci řekl, že Atény musí chápat, že si partneři chtějí být jistí tím, že reformy nejsou pro tuto chvíli a vládu, nýbrž i pro další kabinety, které vzejdou z budoucích voleb. Dlouhodobé podle něj nejsou jen reformy, ale i pomoc od mezinárodního společenství.
Otazníky nyní aktuálně visí nad osmi miliardami eur. Jde v pořadí o již šestou část pomoci z prvního záchranného balíku pro Řecko. Pokud je Řekové nedostanou, hrozí jim v půlce prosince státní bankrot. Eurozóna ale uvolnění podmiňuje zmiňovaným písemným příslibem pokračování reforem.
Barroso dnes rovněž ocenil odvahu Papadimose, že funkci v takto těžkém období pro Řecko přijal. Reformy a úspory spjaté s půjčkami od partnerů totiž s sebou přinášejí obrovský odpor tamní veřejnosti.
"Situace je extrémně vážná," podotkl předseda Evropské komise. Papadimos připustil, že dosažení cílů bude velmi složité, ale že jeho vláda udělala vše, co bude v jejích silách. Jedním z dlouhodobějších cílů je, aby dluh Řecka poklesl do roku 2020 na 120 procent hrubého domácího produktu.