"Pokud by nedošlo k administrativnímu navýšení DPH, vývoj cen dálkového tepla by byl podobný jako v minulých letech, kdy docházelo k meziročnímu růstu mezi třemi až pěti procenty, především v závislosti na pohybu ceny zemního plynu a dalších paliv," uvedl předseda výkonné rady Teplárenského sdružení Mirek Topolánek.
Teplárny pro příští rok počítají se zdražením uhlí a řada z nich také nemá na příští roky zajištěny nové kontrakty na dodávky uhlí. Výrazně zdražil i plyn pro lokální vytápění.
"Průměrné náklady na individuální vytápění domácností zemním plynem se v průběhu roku 2011 zvýšily přibližně o 16 procent. Cena samotné komodity - zemního plynu - je nyní oproti listopadu loňského roku vyšší téměř o čtvrtinu," uvedlo Teplárenské sdružení.
Například Elektrárny Opatovice, které teplem zásobují Hradec Králové, Pardubice a Chrudim, od ledna podraží o více než devět procent. Teplárny v Jihočeském kraji zvednou ceny až o 11 procent.
Podle Teplárenského sdružení jsou v některých případech příčinou zdražení také investice do modernizace teplárenských zařízení kvůli splnění přísnějších emisních limitů. Většina provozovatelů se ale chystá zveřejnit cenové kalkulace až na konci roku, kdy bude znát přesné ceny všech vstupních komodit.
Teplárny zásobují teplem pro vytápění a ohřev teplé vody přes 1,5 milionu domácností. Zhruba 55 procent tepla pro byty se vyrábí z uhlí a 40 procent ze zemního plynu. Zbylých asi pět procent připadá na teplo z topných olejů, biomasy, spalování odpadů a dalších obnovitelných a druhotných zdrojů energie. Průměrná čtyřčlenná domácnost ročně spotřebuje 35 gigajoulů tepla.