"Snížení počtu obětí dopravních nehod je možné dosáhnout pouze vysokou úrovní povědomí o silničních rizicích a inovativními strategiemi," řekl Christoph Lauterwasser, generální ředitel Technologického centra Allianz v Ismaningu u Mnichova (AZT). To dělá již více než 40 let vlastní výzkumy a crash-testy, jejichž výsledky pak automobilky aplikují do bezpečnostních prvků vozidel. Právě v tomto centru například spatřily světlo světa bezpečnostní pásy, airbagy a řada dalších systémů.
Allianz pojišťovna analyzovala nejčastější příčiny dopravních nehod na českých silnicích, které likvidovala v tomto roce a sestavila jejich žebříček. Rozdíly našla i v příčinách nehod, které likvidovala z povinného ručení a z havarijního pojištění.
„Nejčastější příčinou pojistných událostí likvidovaných z povinného ručení byla srážka dvou pohybujících se vozidel, těch bylo 14 140,“ rekapituluje výsledky Tomáš Klofát, ředitel úseku likvidace pojistných událostí z autopojištění. Většinu pojistných událostí způsobilo nedání přednosti v jízdě, přejíždění z pruhu do pruhu a podobně. „Druhou nejfrekventovanější příčinou byl náraz do jiného stojícího vozu, tedy hlavně na parkovišti, nebo v provozu při nedodržení dostatečného odstupu. Těchto škod eviduje Allianz 7112. Na třetím pořadí příčin nehod byly škody na čelních sklech, kterých letos máme 2546,“ tvrdí Klofát. Mezi méně obvyklé nehody placené z povinného ručení patří například srážky s vlakem nebo tramvají, nebo s různými druhy domácích zvířat, kdy peníze získal právě jejich majitel.
V havarijním pojištění je tento žebříček odlišný. Podle Allianz byl nejčastější příčinou škod náraz pojištěného vozidla do stojícího předmětu. Nepozorní řidiči bourali nejvíce do dopravních značek, svodidel, stromů a plotů, což v konečném součtu bylo více než 2900 pojistných událostí. Druhé místo? Srážka dvou aut. Ta byla důvodem dalších 2670 škod. Do kategorie havarijního pojištění patří i škody, které způsobili vandalové a v neposlední řadě byla likvidována také poškozená auta z důvodů nerovností nebo děr a výtluků na silnici. Nejtragičtějšími pak byly srážky s chodcem nebo cyklistou, kterých Allianz letos registruje 231.
Allianz jako největší světová pojišťovna s více než 50 miliony pojištěnými vozidly podporuje iniciativy ke zvýšení bezpečnosti silničního provozu po celém světě. Její programy zahrnují od školení řidičů, přes dopravní výchovu dětí až po výzkumy bezpečnosti silničního provozu a zveřejňování jejich výsledků. V letošním roce vyhlásilo Valné shromáždění OSN akci "Desetiletí pro bezpečnost silničního provozu", jehož je Allianz rovněž předním partnerem.
"S ohledem na skličující globální statistiky je prevence nehod a bezpečnosti silničního provozu nesmírně důležitá. Allianz hraje aktivní roli partnera při řízení rizik pro své zákazníky a je lídrem a inovátorem v oblasti prevence nehod a bezpečnosti silničního provozu," říká Daniel Dirks, vedoucí Allianz4Good, což je nový strategický program v oblasti společenské odpovědnosti a sociálních iniciativ po celém světě. Podporuje již existující projekty a přenáší výměnu osvědčených postupů do ostatních států.