Odbory varují před ekonomickým vývojem, chtějí změny v daních

22.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 22. listopadu (ČTK) - Odbory varují před budoucím ekonomickým vývojem České republiky. Na rozdíl od minulých let proto letos nedaly svým členským odborovým organizacím směrná čísla, na základě kterých by měly vznášet v kolektivním vyjednávání požadavky na nárůst mezd. Prohlásil to dnes předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jaroslav Zavadil. Ekonomickou situaci podle něj ještě zhorší vládní reformy.

"Všichni víme, že nás postihne další vlna hospodářské krize, která bude mít dopad do výrobní sféry," řekl Zavadil. Proto nechají na úvaze jednotlivých organizací, aby dojednaly smlouvy podle toho, jak se bude vyvíjet hospodářská situace v jednotlivých podnicích.

Inflace by přitom podle odborů měla v příštím roce dosáhnout 3,5 procenta. Podobný požadavek na nárůst mezd proto vznesou některé odborové svazy. Mezi nimi je například OS Kovo. "Budeme požadovat nárůst mezi třemi až 3,5 procenta," řekl jeho předseda Josef Středula. Pokud by byl nižší, došlo by podle něj k poklesu reálných mezd.

Ale ani podle Středuly se nedá v příštím období očekávat optimistický vývoj situace. "V řadě firem se snižuje objem zakázek pro rok 2012, zejména pro jeho první část," řekl. To může mít tragické důsledky, které se budou pohybovat od propouštění po přesun výroby.

Ke zhoršení ekonomické situace podle odborů dojde i kvůli vládním reformám. "Jsme raritou v Evropě. Vláda místo toho, aby využila stavebnictví a rozjela ekonomický růst, tak ještě přilila olej do ohně," řekl předseda stavebních odborů Stanislav Antoniv. Předložila podle něj návrh rozpočtu, kde dojde k dalšímu krácení stavebních investic do dopravní infrastruktury i bytové politiky.

Odbory se podle Zavadila hodlají sejít se zaměstnavateli a domluvit se s nimi na společném postupu, kterým by vládu přiměly ke změnám například v daňové oblasti. Zde chtějí například změny ve struktuře sazeb, zavedení daňové progrese a posílení přímých daní. Také požadují audit výdajů státu, který by zjistil, kde ve veřejných rozpočtech unikají peníze.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK