"Když chceme mít společnou měnu, musíme také sdílet určité principy a disciplínu," řekl Barroso. Krátce před tím před novináři zdůraznil, že právě nedostatek disciplíny stál za vznikem současných dluhových potíží, které eurozónu tvrdě svírají a kvůli nimž je ohrožena i její budoucnost či podoba.
Barroso zdůraznil, že přijímání rozpočtů je čistě v odpovědnosti jednotlivých zemí a jejich parlamentů. "Ale takový národní parlament by měl vědět, že když rozhoduje, je odpovědný také za důsledky svých rozhodnutí na ostatní," podotkl šéf komise.
"V určitých případech můžeme uvažovat o sankcích, včetně finančních sankcí," uvedl s tím, že návrhy na posílení dohledu komise představí už ve středu.
Právě Itálie, jejíž nový premiér dnes do Bruselu zavítal, je jednou ze zemí, kterým aktuálně hrozí, že by se do nich mohla plnou silou přelít dluhová krize. Ta sužuje zejména Řecko, ale její dopady významně pociťují i další země. Kvůli snaze řešit situaci mnohé státy přistupují k často dost tvrdým a nepopulárním škrtům i dalším reformám. Monti tak například před novináři podotkl, že jeho vláda je zavázána plnit sliby na dosažení vyrovnaného rozpočtu v roce 2013. Bližší podrobnosti o tom, jak toho Řím hodlá docílit ale neuvedl.