Jeden zákon umožní, že Nebraska si bude moci sama posoudit, jaký bude mít nové zařízení vliv na životní prostředí. Díky druhému zákonu pak bude moci tamní Komise pro veřejné služby vyhodnotit všechny budoucí projekty, které se budou financovat z veřejných zdrojů.
Podle současných plánů má mít ropovod Keystone XL délku 2735 kilometrů. Stavět se jej chystá společnost TransCanada, americká vláda jí ale zhruba před dvěma týdny nařídila, aby část trasy ropovodu změnila. Zařízení se má podle úředníků vyhnout ekologicky citlivé oblasti Sandhills, která leží v Nebrasce.
TransCanada nejprve pohrozila, že místo do USA by ropu mohla začít dodávat do Asie, později ale postoj zmírnila. Experti předpokládají, že se nedá se zahájením projektu počítat dřív, než v roce 2013. Federální úřady totiž budou dopady na životní prostředí nějaký čas zkoumat. S výstavbou by se tak začalo až po prezidentských volbách v USA. Zdroje agentury Reuters už dříve uvedly, že bude třeba odklonit část trasy ropovodu v délce 120 až 400 kilometrů.