"V situaci, kdy je Evropa na pokraji recese, má oslabené banky, dluhopisové trhy se zmítají v chaosu a investoři zpochybňují budoucnost eura, nemohl být ten tlak silnější," připouští list, který ministry hodnotil spíš jako fotbalové hráče.
"Podívali jsme se na práci s míčem, zda jsou týmoví hráči, a spočítali jsme jim i vlastní góly," uvedl list. Porota nastavila laťku výkonnosti, kterou od ministrů očekává, a podle toho rozdávala známky. Brala přitom ohledy na to, jak kroky ministrů vyhodnotil ten nejtěžší sudí - sám finanční trh. Hodnoceni byli ministři z 19 zemí EU a komentátoři nešetřili kritikou.
"Praktická řešení dluhové krize v eurozóně opakovaně mařily průtahy a provinční politika," řekl například šéf konzultační společnosti Re-Define Sony Kapoor, který byl jedním ze sedmi hodnotitelů. "Kandidáti byli kolektivně lhostejní v tom smyslu, že dovolili, aby se zvládnutelná krize vymkla kontrole," dodal.
List v žebříčku hodnotil několik faktorů, především politické postavení ministra, jeho vliv na ekonomiku a také jeho celkovou důvěryhodnost. V každé kategorii se hodnotilo od jedné do 19 s tím, že jednička byla nejlepší známkou. První Borg má jedničku ve všech hodnocených kategoriích, poslední Evangelos Venizelos z Řecka je nejméně důvěryhodný.
Nižší známky ministrům v letošním roce dal i další z hodnotitelů, hlavní ekonom finančního ústavu SEB Robert Bergqvist. "Kvůli tomu, že ministři nepochopili klíčové problémy, anebo k nim zaujali naivní přístup," podotkl hodnotitel. "Slabá schopnost rozhodovat na individuální i kolektivní úrovni a nekoordinovaná komunikace během nejhorších ekonomických podmínek od 30. let minulého století," uzavřel.