Intrum Justitia: Platební morálka se v Česku dále zhoršila

23.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 23. listopadu (ČTK) - Platební morálka se v Česku dále zhoršila, když stále více faktur není uhrazeno včas do 30 dnů od vydání. Odepisované pohledávky, jejichž podíl v tuzemsku letos stoupl na 3,1 procenta z loňských 2,6 procenta, mají negativní dopady na ekonomiku firem a brzdí jejich nové investice. Vyplývá to z průzkumu evropského platebního indexu společnosti Intrum Justitia.

"Přes 90 procent oslovených finančních ředitelů tvrdí, že hlavním důvodem opožďování plateb jsou finanční problémy zákazníků. A 77 procent je přesvědčeno, že k zadržování plateb dochází záměrně. Jsou to podstatně vyšší hodnoty než v minulých letech a alarmující očekávání podniků. To podtrhují i odhady, že rizika opožděných plateb ze strany zákazníků dál porostou. Loni si to myslelo 23 procent respondentů, letos už je to třetina," uvedla generální ředitelka Intrum Justitia Viktória Grossová.

V ukazatelích platebních ztrát ČR nadále převyšuje průměr Evropské unie. I když je pravda, že zatímco Česko se dlouhodobě drží na úrovni tří procent, tak průměrný evropský podíl byl ještě před čtyřmi roky pod dvěma procenty a letos už je to 2,7 procenta. Podle Intrum Justitia přicházejí věřitelé v Evropě každý den o téměř deset miliónů eur, protože nedostanou zaplaceno za odebrané zboží a služby.

Letošní průzkum platebních rizik ukázal, že odepsané evropské pohledávky dosáhly 330 miliard eur. "Pokud bychom vzali souhrnné číslo za posledních pět let, dojdeme podle indexu platebního rizika v jednotlivých letech k sumě 1,300 bilionu eur. Ovlivňuje to schopnost firem udržet si likviditu, investovat a udržet si zaměstnanost. V budoucnu se to odrazí v nižším výběru daní, růstu nezaměstnanosti a objemu dluhu a v dlouhodobém výhledu to bude mít vliv na konkurenceschopnost Evropy,“ poznamenala Grossová.

Intrum Justitia patří na tuzemském trhu k lídrům v oblasti řízení pohledávek. Ve správě má téměř 188.000 pohledávek v objemu 2,17 miliardy korun. Z toho je necelých 70.000 pohledávek v objemu 1,27 miliardy korun odkoupených a přes 108 tisíc pohledávek firma spravuje a řídí pro klienty. Vývoj letošního roku ukazuje, že se zvýší počet a objemu řešených pohledávek mezi podniky. Za osm letošních měsíců Intrum Justitia měla ve správě 4754 takových pohledávek za 175 miliónů korun. Za celý rok 2010 to bylo 4704 pohledávek za 129 miliónů korun.

"Typicky je to převzetí nějakého drobného spotřebního předmětu poštou a jeho neuhrazení nebo například neplacení příspěvků třeba ve fitness. Spotřebitelé si v těchto případech neuvědomují, že uzavřeli smluvní vztah, ze kterého jim plyne povinnost uhradit závazek. Ale ze stokorun se mohou vyklubat podstatně vyšší částky," upozornila Grossová.

Intrum Justitia je přední evropská skupina poskytující služby v oblasti řízení pohledávek a nabízí služby určené pro měřitelné zlepšení toku hotovosti a dlouhodobé rentability klientů. Založena byla v roce 1923, má přes 3000 zaměstnanců a pobočky na 22 trzích.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK