Moody´s potvrdila, že pondělní krach politických jednání o snížení amerických rozpočtových deficitů její hodnocení úvěrové spolehlivosti Spojených států neovlivnil. Podobně se vyjádřila i konkurenční agentura Standard & Poor´s, která však už v srpnu jako první rating USA snížila o jeden stupeň na AA-. Negativní dopad na rating největší světové ekonomiky signalizovala jen Fitch, jediná agentura, která ještě udržuje rating USA na nejvyšší příčce se stabilním výhledem.
Takzvaný supervýbor amerického Kongresu v pondělí podle očekávání oznámil, že se kvůli nepřekonatelně protichůdným politickým představám republikánů a demokratů nebyl schopen dohodnout na tom, jak v tomto desetiletí snížit deficity a zastavit prudký růst federálního dluhu. Podle srpnové dohody Kongresu to ale znamená, že by se od roku 2013 mělo začít automaticky škrtat ve všech rozpočtových kapitolách, aby se za deset let ušetřilo 1,2 bilionu dolarů. Kongres ovšem do té doby může dohodu jakkoli změnit.
Moody´s nebude nijak vadit, pokud se změní složení výdajových škrtů. "Snížení celkového objemu, které by zrychlilo předpovídané zvyšování federálního dluhu, by však mělo pro rating negativní důsledky," uvedla Moody´s podle agentury Reuters.
Kontroverzní částí dohody jsou výrazně nadproporční škrty ve výdajích na obranu, které se mají na celkovém snižování podílet celou polovinou. Republikáni chtějí vojenské škrty zmírnit a obavy z těžkých dopadů automatických škrtů na americkou schopnost vést vojenské operace ve světě vyjádřil ministr obrany Leon Panetta.