"České stavebnictví se potýká s rostoucím propadem a výhled není nijak optimistický," uvedl partner KPMG ČR Pavel Kliment. "V tomto okamžiku je podle mne naprosto jasné, že se krize ve stavebnictví v příštím roce 2012 ještě více prohloubí. Hlavním důvodem bude naprosto neutěšený stav ve stavu finančních prostředků pro dopravní infrastrukturu," řekl Petr Čížek, jednatel společnosti Swietelsky stavební a předseda Sdružení pro výstavbu silnic.
Kvůli krizi očekávají stavební společnosti pokles tržeb, zasáhnout má malé firmy i velké podniky. Zastavení propadu výnosů očekávají tuzemští stavaři v roce 2013, výhled na opětovný růst tržeb ale chybí.
Krize českého stavebnictví zostřila podle průzkumu konkurenční boj mezi firmami. "Charakteristickým prvkem současného trhu je cenová válka a zostření konkurenčního boje. Do výběrových řízení se hlásí větší počet firem - tam, kde dříve nabídku předložilo pět uchazečů, dnes soutěží i více než 15 firem," poznamenal finanční ředitel společnosti VCES Radim Martinek.
Zvýšená konkurence se projevuje například podáváním nabídek i pod cenou nákladů na soutěžené zakázky. "Situace, kdy řada zakázek je realizována za cenu pod úrovní plných nákladů není dlouhodobě udržitelná. Realisticky lze v budoucnu spíše než růst poptávky očekávat redukci nabídky a tímto způsobem dosažení jisté rovnováhy na trhu," soudí Kliment z KPMG ČR.
Špatná situace ve stavebnictví může podle generálního ředitele Pozemního stavitelství Zlín Miroslava Lukšíka způsobit krach firem, růst nezaměstnanosti a sociálního napětí. Odborový svaz Stavba nedávno odhadnul, že do konce letošního roku může v odvětví přijít o práci 12.000 lidí, v roce 2012 to pak může být dalších až 25.000 stavařů. V letošním druhém čtvrtletí zaměstnávalo stavebnictví v Česku podle Českého statistického úřadu kolem 433.000 osob.