Fitch je druhou ze tří velkých agentur, která srazila portugalský rating pod investiční kategorii. V červnu k tomu přistoupila agentura Moody's, která vyjádřila obavy, že země bude podobně jako Řecko potřebovat druhou finanční pomoc, než se bude schopna vrátit na kapitálové trhy. Agentura Standard & Poor's zatím drží hodnocení Portugalska na BBB-, tedy na posledním stupni investičního pásma. Rating Fitch je stále ještě jedni příčku nad hodnocením Moody's.
Portugalsko se v dubnu stalo po Řecku a Irsku třetí zemí eurozóny, která musela kvůli dluhové krizi požádat o zahraniční finanční pomoc. Země bude muset v rámci dohody o finanční pomoci v objemu 78 miliard eur (1,9 bilionu Kč) přikročit k výrazným škrtům v rozpočtových výdajích, zvýšit daně ze spotřeby, zreformovat pracovní a právní systém a uskutečnit ambiciózní plán privatizace.
Proti vládním úsporám dnes portugalské odbory uspořádaly generální stávku, která v zemi narušila hlavně hromadnou dopravu a další veřejné služby. Portugalský pravicový premiér Pedro Passos Coelho, který se premiérem v červnu poté, co kvůli rozpočtovým škrtům padla levicová vláda, prohlásil, že stávce neustoupí.
Podle Fitch je kvůli prohlubující se recesi pro vládu stále obtížnější snižovat rozpočtový deficit. Agentura nadále očekává, že fiskální cíle vláda letos a příští rok své fiskální cíle splní, "je tu však velké riziko skluzu, ať kvůli horšímu makroekonomickému vývoji nebo nedostatečné kontrole výdajů", upozornila agentura.