Rumunsko se obává rakouského požadavku na omezení úvěrů

24.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Bukurešť 24. listopadu (ČTK) - Rumunský prezident Traian Basescu je znepokojen rozhodnutím Rakouska zavést u svých bank přísnější bankovní pravidla, která mohou omezit úvěrovou aktivitu v zemích střední a východní Evropy. Takový krok může podle Baseska v Rumunsku způsobit nedostatek úvěrů, a citelně tak ohrozit ekonomické vyhlídky země. Rakousko podle něj nehraje fair play.

"Rád bych vyjádřil své obavy," řekl prezident na finančním semináři v Bukurešti. "Rád bych věřil, že oznámení rakouské centrální banky ohledně snížení přílivu kapitálu bylo sděleno omylem, anebo nebyly pochopeny veškeré dopady," dodal podle agentury Reuters Basescu.

Rakouské regulační úřady začátkem tohoto týdne navrhly zpřísnit bankovní pravidla tak, aby rakouské banky v zemích střední a východní Evropy navázaly objem poskytnutých úvěrů na objem refinančních prostředků, které jsou schopny si v těchto zemích i zajistit. V některých zemích, včetně Rumunska, to zřejmě bude znamenat omezení úvěrové aktivity.

"Už jste tady vydělali dost peněz a jestliže teď, v době krize, chcete nechat Rumunsko bez financí, budeme to považovat za akt, který směrem k Rumunsku postrádá fair play. Nechce se mi věřit, že budeme muset zaplatit účet za chamtivost bank," upozornil Basescu.

Rakouské banky, které mají aktivity v regionu střední a východní Evropy, mají podle představ své centrální banky splňovat vyšší limity kapitálové přiměřenosti už v roce 2013. To je o šest let dříve než bude tento požadavek platit pro většinu ostatních bank.

Komentář rumunského prezidenta odráží rostoucí obavy, že by západní banky mohly ze svých dcer ve střední a východní Evropě stahovat peníze, aby je mohly použít na posílení vlastního kapitálu. Pokud by se to stalo, hospodářské vyhlídky regionu by se mohly výrazně zhoršit.

Nová rakouská pravidla se dotknou ústavů Erste Group Bank, Raiffeisen Bank International a Bank Austria, která je součástí italského finančního ústavu UniCredit. Všechny tři banky působí nejen v Rumunsku, ale i dalších zemích střední a východní Evropy, včetně České republiky. Viceguvernér České národní banky Mojmír Hampl v Hospodářských novinách uvedl, že ČNB nové rakouské směrnice analyzuje.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK