"Oznámení rakouských dohledových orgánů není dle ČNB relevantní pro dcery rakouských bank působících v ČR," uvedla Česká národní banka.
Rakousko chce prosadit, aby tamní banky v zemích střední a východní Evropy navázaly objem poskytnutých úvěrů na objem refinančních prostředků, které jsou schopny si v těchto zemích i zajistit. Objem nových úvěrů by měly omezit na 110 procent místních refinančních zdrojů získávaných vklady nebo emisemi dluhopisů.
Nová bankovní pravidla by se vztahovala na rakouské finanční ústavy Erste Group Bank, Raiffeisen Bank International a Bank Austria, která je součástí italské finanční skupiny UniCredit. Všechny tři banky působí také v České republice.
Ekonom japonské banky Nomura Peter Attard Montalto odhadl, že z bank ve střední a východní Evropě odplyne kvůli snahám jejich mateřských rakouských bank o zvýšení kapitálové přiměřenosti 13 miliard eur (333 miliard Kč).
Montalto předpokládá, že rakouské banky v regionu spíše omezí úvěry, než aby se snažily o přitáhnutí více vkladů. Podle přiloženého grafu na to doplatí zejména země jako Lotyšsko, Ukrajina nebo Slovinsko, kde je poměr úvěrů k objemu vkladů výrazně nad 110 procenty. Nemělo by se to dotknout naopak Slovenska nebo Polska. Česká republika v grafu není zahrnuta.
Rakousko přijalo kroky vůči bankám ve východní Evropě v zájmu většího zabezpečení bankovního sektoru v situaci eskalující dluhové krize eura. Ratingová agentura Fitch v pondělí uvedla, že zhoršování dluhové krize může západoevropské banky přimět k omezení aktivit svých poboček ve východní Evropě, což v regionu sníží dostupnost úvěrů a oslabí ekonomický růst. Ve středu však Fitch podle agentury Reuters dopad rakouských nařízení na úvěrovou situaci v regionu bagatelizovala.