"O tom, že neodeberou mléko, jsem se dozvěděl doslova ze dne na den zhruba před třemi týdny, musel jsem rychle hledat jiného odběratele, nakonec jsem se dohodl s odbytovým družstvem," řekl dnes ČTK chovatel Robert Erlebach. Mlékárna mu zůstala dlužna kolem 700.000 korun, jsou ale mnohem větší věřitelé, třeba družstvu Viamilk CZ dluží mlékárna přes devět milionů korun, 8,5 milionu korun dluží firmě Tyres, bezmála pět milionů nezaplatila turnovské firmě Zea-Land. Jednomu z věřitelů - firmě Zea Sedmihorky došla už v září trpělivost a na mlékárnu podal návrh na zahájení insolvenčního řízení, teď se k němu připojila i sama mlékárna.
Výroba mléka v Příšovicích měla více než stoletou tradici. Mlékárna byla založena v roce 1903 jako družstevní. Od roku 1996 je rodinným podnikem. Podnik s 40 zaměstnanci zpracovával denně kolem 70.000 litrů mléka. Ještě v roce 2009 uskutečnila firma zakázky za 257 milionů korun a skončila v mírném zisku. Loňské hospodaření už skončilo ztrátou přes 12 milionů korun.
Nosným výrobním artiklem byly tvrdé sýry Eidam, mlékárna vyráběla i goudu nebo sýry typu ementál a tvrdé sýry s příchutěmi, které tvořily 90 procent výroby. Zbylou část představovaly tvaroh, máslo a zakysané jogurtové nápoje, a to i v biokvalitě. Do modernizace provozu investoval v posledních letech podnik 150 milionů, přispěly na to i evropské fondy.
Mlékárna společnosti Plastcom byla posledním velkým mlékárenským podnikem v Libereckém kraji. V minulosti přitom byly v kraji další dvě velké mlékárny v Liberci a České Lípě, které ale zkrachovaly už v 90. letech. Kvůli zpřísnění norem po vstupu Česka do Evropské unie pak výrobu zastavily také další menší firmy jako sýrárna ve Velkém Valtinově nebo v Rovensku pod Troskami, které nechtěly investovat miliony do úpravy technologií. Chovatelé z Libereckého kraje musí teď prodávat mléko firmám v sousedních krajích nebo německé mlékárně Müller.