Schůze věřitelů nevybrala žádného zájemce o koupi pozemků Ostrama

25.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Ostrava 25. listopadu (ČTK) - Kdo získá pozemky po bývalé chemičce Ostramo v Ostravě, stále není jasné. Schůze věřitelů dnes nevybrala žádného z uchazečů, kteří pozemky chtějí koupit. ČTK to řekla správkyně konkurzní podstaty Věra Záděrová. Pozemky jsou součástí konkurzní podstaty po chemičce, jež ukončila činnost po povodních v roce 1997.

Žádný z uchazečů nezískal v rozhodování o tom, komu pozemky prodat, nadpoloviční většinu hlasů přítomných na schůzi. "Nikdo nebyl vybrán a začne nové jednání. S těmi, kteří dali nabídky, se bude dál jednat o podmínkách, tak aby někdo z nich příště získal většinu hlasů," řekla Záděrová.

Průmyslový areál po Ostramu má rozlohu téměř 18 hektarů. Je na lukrativním místě v těsné blízkosti železnice a dálničního přivaděče. Zájem o pozemky má například město Ostrava. Jeho zastupitelé tento týden na mimořádném zasedání rozhodli, že do boje o pozemky půjdou.

"Chceme mít dohled nad sanací území a mít pod kontrolou i jeho budoucí využití," uvedl v tiskové zprávě náměstek ostravského primátora pro životní prostředí Dalibor Madej. Dodal, že se městu vyplatí na pozemek si i půjčit. "Podle mě je to jedno z nejlepších míst ve městě, v budoucnu půjde o velice atraktivní lokalitu," vysvětlil Madej.

Zájemci se museli zavázat, že zbaví areál ekologické zátěže. Tiskový mluvčí magistrátu Michal Bayer sdělil, že cenu pozemků stanovila konkurzní správkyně na minimálně 46 milionů korun, přičemž město nabídlo 62,5 milionů korun. Odhady nákladů na vyčištění pozemků se podle Bayera pohybují mezi 600 až 800 miliony korun.

Po chemičce Ostramo zůstaly v Ostravě rovněž ropné laguny, které jsou jednou z největších ekologických zátěží v Moravskoslezském kraji. Ty ale nepatří do konkurzní podstaty, stát je od bývalého majitele chemičky vykoupil. Jejich čištění stále provázejí problémy, okolní obyvatele obtěžuje zápach, prach i hluk. Laguny pro státní podnik Diamo čistí sdružení firem Čistá Ostrava, jehož vedoucím členem je firma Geosan Group, která se nyní dostala do exekuce. Problémy jsou i s odtěženými kaly, z nichž se vyrábí alternativní palivo, které se má spalovat v cementárně v Čížkovicích v severních Čechách. Místní obyvatelé s tím nesouhlasí, pokud se však po spálení zkušební dávky neprokáže porušení emisních limitů, bude cementárna kaly pálit příštích šest let.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK