Německo a další země jsou kvůli krizi pro zvýšení zdrojů MMF

25.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Berlín 25. listopadu (ČTK) - Ministři financí Nizozemska, Německa a Finska se dnes vyslovili pro to, aby problémy některých zemí eurozóny s finanční likviditou se řešily posílením záchranného fondu EFSF a úvěry ze zvýšených zdrojů Mezinárodního měnového fondu. Německý ministr Wolfgang Schäuble po schůzce v Berlíně naznačil, že vlády eurozóny by mohly znovu jednat o otázce zapojení soukromých věřitelů do permanentního Evropského stabilizačního mechanismu (ESM).

Činitelé Evropské unie dnes agentuře Reuters řekli, že členské země eurozóny zvažují, že z plánu na vytvoření ESM odstraní zmínku o zapojení soukromých investorů do záchrany členských zemí, protože to podkopává náladu na trzích. Podle zdrojů se o to zasazují jihoevropské země, zatímco Německo a další země severu jsou proti.

Schäuble však po schůzce ministrů tří severoevropských zemí řekl, že na setkání ministrů financí eurozóny příští týden v Bruselu jednání o ESM nevylučuje. Dodal ale, že principy ESM už byly dojednány v květnu.

Nizozemský ministr Jan Kees de Jager uvedl, že zvýšení zdrojů MMF by posílilo prostředky k boji proti dluhové krizi bez potřeby uchýlit se ke společným dluhopisům eurozóny nebo ke zvýšení role Evropské centrální banky. Proti tomu se staví Německo i další země severu Evropy.

"Nejde o to zvýšit kapacitu krizového evropského fondu penězi MMF, ale o peníze MMF přímo pro členské země," řekl De Jager novinářům. Co se týče zvýšení "palebné síly" EFSF pomocí soukromého kapitálu, to je nutné podle něj udělat co nejrychleji, jak je možné. "Vidíme ale také, že existují pochyby, zda to přinese dost peněz. Proto jsme také otevřeli druhou cestu," řekl ministr.

V poslední době se objevily návrhy využít neomezené možnosti ECB tisknout peníze tak, že by banka poskytla MMF vysoké částky na posílení jeho zdrojů, které by pak mohly být využity k pomoci ohroženým zemím eura. Tím by se obešel princip, podle něhož ECB nesmí přímo sanovat členské země.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK