Firma ze skupiny PPF chce zamezit změnám ve vedení developera ECM

29.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 29. listopadu (ČTK) - Společnost Glancus Investments ze skupiny PPF podala k Městskému soudu v Praze návrh na předběžné opatření, kterým by soud zamezil změnám ve vedení developerské firmy ECM Real Estate Investments (ECM). ČTK to dnes zjistila z insolvenčního rejstříku na serveru www.justice.cz. Zadlužená ECM je v úpadku, soud má nyní rozhodnout, zda skončí v konkurzu nebo dostane šanci na reorganizaci.

Glancus Investments má obavy, že změny v představenstvu můžou být v rozporu se společným zájmem věřitelů a upřednostnit zájmy jen jedné věřitelské skupiny nebo blíže neurčených podnikatelských uskupení.

Zmínka o možných změnách ve vedení ECM padla minulý týden na schůzi věřitelů ECM z úst Juraje Alexandra, právního zástupce společnosti Astin Capital Management. Následně tuto informaci potvrdil i advokát ECM. Z vedení realitní firmy má odstoupit Jana Žejdlíková a Josef Homola, místo nich se mají v představenstvu objevit tři nové tváře. Podle dokumentu v insolvenčním rejstříku to má být šéf developerské skupiny Crestyl Omar Koleilat, a dále také s Crestylem spojení Dalibor Pech a Radek Vintr.

"Je zcela nepřijatelné a v rozporu se zásadami insolvenčního řízení, aby dlužník prováděl za zády věřitelů takto zásadní změny a navíc o nich neinformoval ani schůzi věřitelů, přestože přímo na této schůzi disponuje dokumentem, jež obsahuje jasná pravidla pro výměnu představenstva dlužníka," uvedla Glancus Investments.

Firma ze skupiny PPF navrhuje, aby se úpadek ECM řešil konkurzem. Toto řešení prosazuje také například Česká spořitelna nebo insolvenční správce developera Ivo Hala. Vedení ECM v čele s generálním ředitelem a předsedou představenstva firmy Milanem Janků naopak navrhuje reorganizaci. Za tou si stojí také Astin Capital, která zastupuje část držitelů dluhopisů ECM.

Věřitelé přihlásili v insolvenčním řízení s ECM pohledávky v celkové výši 9,5 miliardy korun. Insolvenční správce Hala z toho ale uznal jen pohledávky za 2,2 miliardy korun. Řadu z pohledávek podle něj přihlásily firmy, které s ECM tvoří koncern.

ECM byla v konkurzu od července, Vrchní soud v Praze však rozhodnutí o konkurzu v říjnu kvůli procesním chybám zrušil. Opakovaná schůze věřitelů minulý týden o způsobu řešení úpadku developera nerozhodla, nyní se tedy čeká na vyjádření soudu.

ECM je známá hlavně projekty výškových budov v Praze na Pankráci. Společnost založil v roce 1991 podnikatel Janků.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK