"Hlavním důvodem úpravy cen je podle Energetického regulačního úřadu nárůst ceny silové elektřiny na velkoobchodním trhu o osm procent a zvýšení příspěvku na obnovitelné zdroje elektřiny. Ten letos činí zhruba 420 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu. Ani jeden ze zmíněných faktorů nemůže naše společnost ovlivnit," uvedl mluvčí PRE Petr Holubec. Vliv na růst cen má podle něj také slabý kurz koruny.
Podle ERÚ má průměrné zdražení elektřiny pro domácnosti v příštím roce činit 3,4 procenta. "Navzdory všem změnám a úpravám v cenách jsme se snažili o co možná nejmenší dopad na Pražany. Neustále hledáme výhodné nabídky k nákupu elektřiny, snižujeme náklady, kde se dá," podotkl Holubec.
Zdražení o 2,7 procenta se týká zákazníků PRE, kteří elektřinou netopí a neohřívají s ní vodu. Těch je v Praze podle firmy asi 400.000. "U nich předpokládáme navýšení ceny o necelých 270 korun za rok. Domácnosti, které své domy a byty vytápějí pomocí elektrické energie, pak mohou očekávat o něco vyšší vzrůst cen. Těch je v Praze ale výrazná menšina," uvedl Holubec. Podnikatelům a maloodběratelům zdraží PRE elektřinu o zhruba tři procenta.
Alternativní dodavatelé jako Bohemia Energy či Centropol Energy se drží strategie nabízet ceny elektřiny pod úrovní dominantních firem. "Bohemia Energy dodrží garanci nižší ceny, tedy že bude vždy lacinější než tradiční dodavatelé," sdělil ČTK mediální zástupce firmy Richard Štrégl. "Naše ceny budou, stejně jako v minulých letech, zhruba o tři až deset procent pod cenami dominantních hráčů," podotkl Lukáš Pokrupa z Centropolu.