Rakouská ministryně financí Maria Fekterová v reakci na dotaz, zda o uvolnění části připadající na eurozónu ministři rozhodnou, řekla stručně, že ano. "Na základě písemného souhlasu všech stranických lídrů v Řecku jsou podmínky splněny, aby mohla být příští tranše vyplacena," doplnil lucemburský ministr financí Luc Frieden. Je o tom ještě třeba pohovořit s ECB a Evropskou komisí. "Avšak myslím, že podmínky jsou splněny," dodal.
Eurozóna, která půjčky společně s MMF Aténám dává, od Řeků požadovala, aby se tamní strany zavázaly pokračovat v úsporách a reformách i po volbách, ať už v nich zvítězí kdokoli. Právě úspory i uskutečnění dlouhodobějších reforem byly podmínkou k dohodě o pomoci Řecku. Šéf tamní konzervativní strany Nová demokracie Antonis Samaras se ale dlouho takovému písemnému závazku bránil, nakonec ale souhlasil.
"Potřebujeme stabilitu a důvěru. Potřebujeme pomoci Řecku, možná i dalším státům," řekl Frieden. Zdůraznil i nezbytnost přísných podmínek pro fungování v eurozóně i sankcí pro ty, kteří je nebudou plnit. Mezi nimi by měla být i možnost vyloučit členskou zemi, což dnes možné není. "Není to naším cílem, ale když to bude nutné, musí se tak stát," dodal.
Frieden také připustil, že nebude snadné dosáhnout za současných podmínek na trhu původně očekávaného posílení "palebné síly" evropského záchranného fondu EFSF ve výši zhruba bilionu eur. Právě toto téma bude dalším bodem, o němž budou ministři diskutovat. "Myslím, že jen EFSF nebude schopný vyřešit všechny problémy. Budeme muset spolupracovat s MMF a ECB," dodal.