Čeští výrobci skla a keramiky očekávají stagnaci nebo mírný růst

30.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Praha 30. listopadu (ČTK) - Výroba a vývoz tuzemského sklářského a keramického průmyslu bude letos v nejhorším případě stagnovat, spíše je ale možné očekávat mírný růst o 1,5 procenta. Větší problémy budou mít firmy exportující do Evropské unie, lépe na tom budou exportéři mířící na rozvíjející se trhy, řekl dnes na tiskové konferenci prezident Asociace sklářského a keramického průmyslu ČR Petr Mazzolini.

Tuzemské sklo a keramika směřují tradičně na vývoz. Firmy podle asociace exportují 50 až 97 procent své produkce. Výrobky směřují produkci hlavně do EU a v ní především do Německa. Podíl exportu do unie se na celkovém vývozu pohybuje mezi 85 až 92 procenty. Tržby odvětví loni meziročně klesly o 3,5 procenta na 36,7 miliardy korun.

České sklárny a výrobci keramiky vyvezli loni v průměru zboží za 37,6 miliardy korun, což představovalo meziroční nárůst o 6,6 procenta. Hodnota exportu převýšila tržby v oboru z důvodu kurzových rozdílů a reexportu. Výsledky se ale lišily v závislosti na oboru. Dařilo se například exportu obalového a plochého skla nebo skleněných vláken, vývoz porcelánu a keramiky se naopak snížil.

Celkový počet pracovníků ve sklářském a keramickém průmyslu se v roce 2010 v Česku meziročně snížil o pět procent, v odvětví pracovalo 18.885 lidí. To je přibližně polovina z celkového počtu zaměstnanců v roce 2005. V letošním roce počítají firmy v průměru s mírným růstem zaměstnanosti. Navzdory propouštění v minulých letech se tuzemské sklárny a výrobci keramiky potýkají podle asociace s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

V Česku je aktuálně zhruba 132 firem vyrábějících a zpracovávajících sklo, dalších 38 podniků produkuje užitkový, sanitární a technický porcelán a keramiku.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK