V Liberci a Jablonci zdraží příští rok teplo zhruba o devět pct.

30.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Liberec 30. listopadu (ČTK) - Domácnostem v Liberci a Jablonci zdraží od ledna teplo o více než devět procent. ČTK to zjistila na webu Jablonecké teplárenské a realitní (JTR) a Teplárny Liberec, které patří do skupiny MVV Energie CZ. Důvodem zdražení jsou rostoucí ceny plynu i zvýšení DPH z deseti na 14 procent. Nejdražší bude teplo v Jablonci, kde domácnosti zaplatí v příštím roce 799 Kč za gigajoul. Cena tepla v Jablonci se už v listopadu zvýšila o šest procent na 730 korun za gigajoul.

V Liberci zdraží teplo z 689 korun v letošním roce na 752 korun, domácnosti tak za gigajoul zaplatí v příštím roce o 63 korun víc. Teplárna, která v Liberci zásobuje zhruba 18.600 domácností a 150 výrobních podniků a obchodních firem, původně navrhovala zdražení ještě výraznější - o 92 korun za gigajoul. Zástupci města, které je s 30 procenty akcií menšinovým vlastníkem teplárny, se však postavili proti.

"Existuje ještě dohoda, že v případě, že cena plynu na trhu klesne, klesne rovněž odpovídajícím způsobem cena tepla," řekl ČTK liberecký radní Roman Šotola (ČSSD).

Kvůli vysokým cenám tepla sílí v posledních letech v Liberci i Jablonci tlak na odpojování od centrálního vytápění, což zvyšuje ceny pro odběratele, kteří zůstávají napojeni. V Jablonci za posledních pět let přišla tímto způsobem JTR zhruba o sedm procent odběratelů.

Teplárna se proto mimo jiné od začátku letošního roku soudí s konkurenčními společnostmi Abastor a Abastor Heating Solutions, které dodaly a provozují zařízení na výrobu tepla pro domy s celkem 564 byty. Podle JTR ale domácnostem teplo dodávají bez stavebního povolení a kolaudačního souhlasu. Podle mluvčího teplárny Lukáše Jankovského soud zatím neskončil.

"V současné době odebírá teplo od JTR téměř 10.000 domácností. V letošním roce se sice od centrálního zásobování odpojilo okolo 300 domácností, ale na druhou stranu se podařilo připojit padesát bytů na sídlišti Proseč," řekl Jankovský. Jeden velký zákazník se podle něj od alternativních poskytovatelů dokonce vrátil a v polovině letošního roku se na teplo z centrálního zdroje opět připojil i městský bazén.

"Nově nainstalovaná tepelná čerpadla mu totiž nepřinášela avizovanou úsporu a také potřebný tepelný komfort pro návštěvníky bazénu," dodal Jankovský.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK