"Příslušné kontrolní orgány v ČR ode mě dostanou úkol zabezpečit, aby se nelegální vejce drůbeže z neobohacených klecí na náš trh od 1. ledna 2012 nedostala. Velký díl odpovědnosti při řešení tohoto problému bude ležet na Státní veterinární správě ČR a Státní zemědělské a potravinářské inspekci," uvedl Bendl, který se proto sešel také s generálním ředitelem Celní správy ČR Pavlem Novotným.
"Informoval jsem ho o situaci a dohodli jsme se, že budeme v jednání pokračovat, abychom našli způsoby řešení situace, které by odpovídaly zákonnému rámci volného pohybu zboží a zároveň co nejvíce ochránily české producenty vajec před neférovou konkurencí," podotkl Bendl.
Podle komise se problém, že farmáři klece neupraví do souladu s normami unie, bude k termínu počátku roku týkat víc než 51 milionů slepic v nejméně 11 státech z 27 zemí EU. Takzvané obohacené klece mají přinést větší komfort pro chovanou drůbež, zároveň však zvyšují náklady chovatelů, a tím i cenu jimi produkovaných vajec. Podle dřívějších údajů Agrární komory české zemědělce výměna klecí přišla zhruba na dvě miliardy korun.
Problém souvisí s pravidly, na nichž se unie dohodla již v roce 1999, přičemž norma začne platit od počátku roku. Většina českých farmářů už pravidla pro zlepšení životních podmínek nosnic zavedla, což pro ně ale znamenalo jisté investice. Jenže zemědělci v několika státech unie termín s velkou pravděpodobností nestihnou. Mezi těmito zeměmi je třeba Belgie, Francie, Španělsko, Rumunsko i sousední Polsko. Právě dumpingových dovozů vajec ze země severního souseda ČR se přitom čeští chovatelé nejvíce bojí.
Bendl dnes uvedl, že jednoznačně souhlasí s iniciativou Zemědělského svazu ČR. Ten v úterý uvedl, že požaduje zákaz dovozů vajec ze zemí, které podmínky EU nesplní, a chce, aby pro všechny drůbežáře v unii bez výjimky platily stejné povinnosti. "Za totéž právě intenzivně bojuji v Bruselu," řekl Bendl, který na toto téma prý již jednal s ostatními zemědělskými ministry i s evropským komisařem pro veřejné zdraví a ochranu spotřebitele Johnem Dallim.