Kalousek kritizoval část návrhů na zpřísnění rozpočtového dohledu

30.11.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Brusel 30. listopadu (zpravodaj ČTK) - Ministr financí Miroslav Kalousek dnes kritizoval návrhy Evropské komise na posílení rozpočtového dohledu. To by se mělo sice týkat jen eurozóny, schvalovala by to ale celá unie. Kalousek je pro, aby se dohodla přísnější pravidla, jako problém vidí ale to, že by komise mohla konkrétně připomínkovat národní rozpočty.

"Je dobré domluvit společná, co nejpřísnější pravidla, ta pravidla dodržovat a v případě jejich nedodržení být vystaven sankcím," podotkl Kalousek, který o tom dnes jednal s ostatními kolegy z EU v Bruselu. Nicméně pokud by měla mít komise práva dávat k návrhům rozpočtů konkrétní připomínky a požadovat úpravy, tak to Kalousek cítí jako značný problém.

"Obecně se dá říct, že podporuji všechny mechanismy, které vedou k co největšímu zpřísnění fiskální disciplíny, ale cítím velké rozpaky nad kompetencí komise, která by mohla připomínkovat rozpočet a žádat konkrétní zapracování svých připomínek do národních rozpočtů," podotkl.

"Mám pocit, že už se jedná o demokracii, která je podřízená technokratickému dozoru," dodal s tím, že k těmto návrhům z minulého týdne očekává ještě "živou" debatu. "A nejsem si jist, zda je to zcela v souladu s demokratickými mechanismy," doplnil.

Komise chce, aby členské země nejprve zasílaly do půlky října návrh rozpočtu do Bruselu a až poté ho schvalovaly v národních parlamentech. Brusel by si tak mohl vynutit "druhé čtení", tedy přijít s požadavky na změny, pokud by se země nedržela dohodnutých rozpočtových pravidel, jako je třeba tříprocentní výše deficitu a podobně.

Schvalovací pravomoc by sice zůstala plně na členských zemích, ovšem pokud by "doporučení" nerespektovaly, vystavily by se přinejmenším hrozbě mediálního i politického tlaku partnerů.

Eurokomisař pro měnové a ekonomické záležitosti Olli Rehn dnes podotkl, že na úterním zasedání ministrů financí eurozóny byly tyto návrhy pozitivně přijaty. "Očekávám, že členské státy podpoří další posílení ekonomického vládnutí, abychom vytvořili opravdu stabilní unii, nebo ještě užší ekonomickou unii," řekl.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK