"V jejich zavedení já spatřuji především obrovské morální riziko, které by oslabilo tlak na finanční disciplínu zejména těch nejproblémovějších zemí," podotkl.
Společný eurobond by podle něj vedl k tomu, že by disciplinované země, které nyní financují svůj dluh relativně levně, by ho prostřednictvím eurobondů financovaly dráž. Naopak ty málo disciplinované ho obhospodařovaly mnohem levněji, než by si doopravdy zasloužily. Klesl by tak prý tržní tlak na finanční stabilitu těchto zemí. "Jsme k tomu dost skeptičtí," zdůraznil.
O eurobondech se hovoří jako o možnosti, jak vybřednout z dluhové krize, která nyní tvrdě sužuje eurozónu. Evropská komise dala minulý týden na jednací stůl materiál o tom, jak by mohly eurobondy vypadat. Na základě tohoto materiálu se teď v unii rozeběhne debata, jejíž výsledek je ale nejistý. Řada zemí, zejména v čele se silných Německem, se totiž myšlence na zavedení eurobondů tvrdě brání.
"Já nesdílím to nadšení, že by se o ně investoři na finančním trhu prali a že by to skutečně byl ten nejatraktivnější a nejlevnější dluhopis," doplnil Kalousek.