"Krize otřásla důvěrou, kterou mají investoři v audit, a já si myslím, že změny jsou v tomto sektoru nezbytné," řekl komisař EU pro vnitřní trh Michel Barnier. Sami auditoři ale tvrdí, že chystané změny jen povedou ke zvýšení cen a kvalitu auditu nezvýší. Menší auditoři tvrdí, že Barnier svým návrhem slevuje z původních záměrů.
Politici si začali práce auditorských firem všímat už dávno, zaměřili se na ně ale až s nástupem finanční krize. Ptali se především, proč dali auditoři vysoké známky celé řadě bank, které pak vlády musely zachraňovat. Barnier je přesvědčen, že auditoři selhali v případě bank Anglo Irish nebo Lehman Brothers, stejně jako u hodnocení finančního zdraví firem jako jsou BAE Systems nebo Olympus.
Barnier řekl, že mnoho případů z minulosti svědčí o tom, že auditorské firmy nefungují tak, jak by měly. Proto je podle něj nutný přísnější dohled i větší počet hráčů. Trh auditorských služeb je nyní příliš koncentrován, a to hlavně v té nejdražší části.
Nová pravidla, která Barnier prosazuje, mají zatím jen podobu návrhu. Konečné slovo, zda budou přijata, budou mít státy Evropské unie a Evropský parlament. Celý proces tak zřejmě bude trvat dalších 12 až 18 měsíců, během nichž se dosavadní návrh může ještě hodně změnit.
Takzvaná "velká čtyřka", jak se zmíněné čtveřici největších auditorských firem říká, ve většině zemí Evropské unie ověřuje účetní postupy až 85 procent takzvaných blue chips, tedy nejkvalitnějších firem obchodovaných na burze. Evropská komise tvrdí, že na trhu auditorských služeb tudíž v zásadě existuje oligopol.