Dow Jonesův index vzrostl o 490,05 bodu a obchodní den uzavřel vyšší o 4,24 procenta na 12.045,68 bodu. Širší index S&P 500 přidal 4,33 procenta na 1246,96 bodu, což je nejlepší výsledek od srpna. Index Nasdaq Composite zpevnil o 4,17 procenta na 2620,34 bodu.
Příznivou náladu na burzách zajistila zpráva o koordinované intervenci předních centrálních bank světa, které podpoří likviditu a zpřístupní bankám úvěry v dolarech a v případě nutnosti i v dalších měnách. Opatření má pomoci především bankám z Evropy, které pociťují dopady dluhové krize v eurozóně.
Díky zprávě se vzhůru vydaly především akcie bank, jejichž index přidal 6,6 procenta. Nejaktivněji se přitom obchodovalo s akciemi společnosti Bank of America, což je největší bankovní instituce v USA. Akcie zpevnily o 7,3 procenta.
Dopady dluhové krize v eurozóně, které jsou podle některých analytiků dramatické, se podepsaly i na vývoji amerických akciových trhů. Ty za sebou mají zhruba měsíc výrazných výkyvů, kdy se střídají hluboké ztráty s přechodným růstem. Trhy už začaly bouřlivě reagovat i na každý bezvýznamný vývoj, i když za celý listopad index S&P 500 ztratil jen asi 0,5 procenta. Investory znervózňují právě ty obrovské výkyvy.
Účast na koordinované intervenci oznámila Evropská centrální banka (ECB) spolu s americkou centrální bankou (Fed) a centrálními bankami Švýcarska, Velké Británie, Kanady a Japonska. Měnové autority uvedly, že hned od pondělí komerčním bankám o půl procentního bodu sníží náklady na dolarové swapy, v nichž banky získávají refinanční dolarové úvěry.
"Není nutné spravit všechno, musíte ale být na cestě, která věci dokáže napravit," poznamenal analytik Tobias Levkovich ze společnosti Citigroup. "Trhy vás za tu snahu odmění, ale jen v tom případě, že jdete správným směrem. Je to metoda cukru a biče; odměna přijde, když vykonáte, co se od vás očekává. Jakmile něco zkazíte, přijde trest," dodal.
Za celý měsíc Dow Jonesův index přidal 0,8 procenta. Nasdaq za listopad 2,4 procenta odepsal.
Na devizových trzích se výrazně snižoval kurz dolaru, což je přímý důsledek oznámené intervence. Dostupnost úvěrů obecně povzbuzuje investice do rizikovějších aktiv, takže klesá zájem o jistotu, jakou představuje například právě dolar. Příznivější nálada a předpoklad silnějšího růstu globální ekonomiky pomohly cenám komodit, což se odrazilo i na růstu kurzů takzvaných komoditních měn. To je třeba australský dolar.
Euro k dolaru vystoupilo o celé dva centy až na 1,3534 USD, naposledy se ale prodávalo za zhruba 1,3438 USD, což byl denní nárůst o 0,9 procenta. Za celý měsíc ale o 2,8 procenta oslabilo. Australský dolar k americkému zpevnil skoro o tři centy na 1,0335 USD a dostal se na zhruba dvoutýdenní maximum.
Takzvaný dolarový index, který sleduje vývoj amerického dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, oslabil o 0,8 procenta na 78,365 bodu. Během dne přechodně spadl až na 77,923 bodu.