"Udržujeme dobrou ziskovost především kvůli poklesu tvorby opravných položek a odpovědnému investování. Nemáme ani korunu v dluhopisech jakékoli jihoevropské země, a nečelíme tak ztrátám způsobeným potížemi těchto zemí. Kvůli silnému konkurenčnímu boji mezi bankami ale výrazně klesají marže jak u vkladů, tak i u hypoték a firemních úvěrů, což se projevuje ve zpomalujícím tempu růstu výnosů,“ komentoval výsledky generální ředitel Raiffeisenbank Lubor Žalman.
Celkový výhled na rok 2012 není podle něj příliš optimistický. Zpomalení růstu výnosů nebude krátkodobým jevem, ale kvůli očekávanému oslabení růstu či dokonce poklesu eurozóny i ČR se prý bude napříč celým bankovním sektorem projevovat i v příštím roce. "Dá se tedy očekávat ještě pomalejší růst výnosů. Navzdory obtížné ekonomické situaci banka ve zbytku roku dokončí plánovanou expanzi pobočkové sítě,“ dodal Žalman.
Čtveřici největších tuzemských bank klesl v souhrnu za tři čtvrtletí čistý zisk o 15 procent na 26,28 miliardy korun. ČSOB, Komerční bance a UniCredit bank čistý zisk kvůli odpisu řeckých dluhopisů klesl, České spořitelně se čistý zisk zvýšil.
Čisté úrokové výnosy Raiffeisenbank meziročně kvůli poklesu marží poklesly o dvě procenta, příjmy z poplatků (především díky oživení obchodování ve firemním sektoru a růstu počtu transakcí) vzrostly o 20 procent na 1,65 miliardy korun. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek klesly meziročně o 18,8 procenta na 1,4 miliardy korun. K poklesu dochází především ve firemním sektoru.
Objem úvěrů meziročně vzrostl o 5,5 procenta na 158,4 miliardy korun, v samotné třetím čtvrtletí se však již projevila stagnace. Objem vkladů se zvýšil o 11,3 procenta na 138,8 miliardy Kč.
Vlastní jmění banky se meziročně zvýšilo o 16 procent na 15,7 miliardy korun. Kapitálová přiměřenost banky ke konci září dosáhla 12,02 procenta.
Provozní náklady meziročně vzrostly o 19,4 procenta na 4,02 miliardy korun. Nárůst je způsoben především růstem počtu poboček a s tím souvisejícím zvýšením počtu zaměstnanců. Banka po snížení personálních nákladů bude pokračovat v úsporách v ostatních oblastech.
Majoritním akcionářem Raiffeisenbank je rakouská finanční instituce Raiffeisen Bank International AG (RBI), která vznikla v říjnu 2010 spojením Raiffeisen International a části RZB.