Exšéf Olympusu opustil správní radu, chce změnu vedení firmy

01.12.2011 | , Financninoviny.cz
Zpravodajství ČTK


perex-img Zdroj: Finance.cz

Tokio 1. prosince (ČTK) - Bývalý generální ředitel firmy Olympus Michael Woodford dnes rezignoval na svou funkci ve správní radě. Současně zahájil kampaň s cílem odvolat správní radu, postavit se znovu do čela společnosti a s týmem vlastních spolupracovníků se pokusit firmu zachránit. Olympus se od října potýká s důsledky skandálu ohledně finančních machinací, na něž upozornil právě Woodford.

Woodford oznámil, že nyní sestavuje tým kandidátů, kteří by mohli nahradit nynější členy rady, a zároveň se snaží pro tento krok získat podporu akcionářů. Někdejší šéf firmy doufá, že do února bude svolána akcionářská schůze, která zvolí nové vedení. "Tento krok není nijak agresivní ani nepřátelský," řekl.

Woodford, národností Brit, byl odvolán z funkce generálního ředitele Olympusu 14. října. Svým následným vystoupením poukázal na nesrovnalosti v účetnictví firmy v řádu miliard dolarů a dal podnět k vyšetřování. Spekuluje se například o tom, že některé platby firmy skončily na účtech členů podsvětí. V důsledku skandálu klesla cena akcií Olympusu o více než 50 procent.

Prudký pokles tržní hodnoty Olympusu vedl ke spekulacím, že některé zahraniční společnosti uvažují o převzetí firmy. Olympus je stále atraktivní, mimo jiné proto, že má 70procentní podíl na světovém trhu s endoskopy.

"Dlouhodobě jsem přesvědčen, že jedním z možných scénářů je odkup firmy pod Woodfordovým vedením," prohlásil investiční expert Hidejuki Išiguro. "Woodford chápe, že potenciál Olympusu, především na trhu s endoskopy, je velmi silný, takže by se mu při odkupu mohlo dostat podpory investorů."

Woodford nicméně tuto možnost odmítl. "Nehodlám se podílet na prodeji Olympusu nějaké americké zdravotnické firmě... Něčeho takového se účastnit nebudu," řekl. "Chci jen, aby Olympus měl důvěryhodnou a respektovanou správní radu, která firmu úspěšně dál povede. V tom mám docela japonský přístup," dodal.

Olympus v minulých týdnech přiznal, že celá tři desetiletí používal akvizice různých firem k tomu, aby maskoval ztráty ze svých investic do cenných papírů. Činnost společnosti, která vznikla v roce 1919 jako výrobce mikroskopů, nyní vyšetřují japonská policie a prokuratura. Případem se zabývá i americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a britský Úřad pro vyšetřování vážných podvodů (Serious Fraud Office). Kvůli skandálu už rezignoval předseda správní rady a prezident Olympusu Cujoši Kikukawa a další členové vedení.

Pro Olympus je nyní nejdůležitější, aby do poloviny prosince dodal tokijské burze svou výsledkovou listinu. Pokud to nestihne, může burza akcie firmy vyškrtnout z obchodování.

Autor článku

 

Články ze sekce: Zpravodajství ČTK